Ćwiczenia obronne PIAST 10 składały się z dwóch etapów. Pierwszy etap polegał na wprowadzenie stałego dyżuru w jednostkach administracji publicznej województwa wielkopolskiego oraz realizacji procedur osiągania gotowości obronnej czasu wojny. W drugiej części realizowanego zadania ćwiczono realizację procedur uruchomienia Akcji Kurierskiej Administracji Publicznej oraz kierowania Akcją Kurierską Administracji Publicznej w ramach powołania uzupełnienia Jednostki Wojskowej.
Warto podkreślić, że były to pierwsze tego typu ćwiczenia po utworzeniu województwa wielkopolskiego w 1999 roku. Zdaniem dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Dariusza Dymka, przeprowadzenie tych ćwiczeń było niezbędne. - Dokumenty planistyczne są wykonywane permanentnie, ciągle są aktualizowane. Te ćwiczenie miały natomiast pokazać jak w rzeczywistości współpracują ze sobą organy administracji terenowej wojskowej i organy administracji terenowej publicznej czyli cywilnej. Tutaj jest mowa o starostwie powiatowym, urzędzie miasta i urzędzie gminy. Jest to ćwiczenie instruktażowo-szkoleniowe w związku z tym ćwiczymy, ale jednocześnie omawiamy każdy element. To ćwiczenie ma wypracować pewien model, który będzie obowiązywał w całym województwie.
Starosta gnieźnieÅ„ski Krzysztof Ostrowski dostrzega również inne ważne aspekty prowadzenia ćwiczeÅ„ obronnych. – W czasach pokoju, gdy czujemy siÄ™ bezpieczni, sprawy wojskowoÅ›ci sÄ… niedoceniane. Historia jednak wielokrotnie pokazaÅ‚a, że takie postÄ™powanie później siÄ™ na nas mÅ›ciÅ‚o. Dlatego też te ćwiczenia sÄ… zasadne. CieszÄ™ siÄ™, że wojewoda wybraÅ‚ na miejsce ćwiczeÅ„ powiat gnieźnieÅ„ski – dodaje starosta.
Ćwiczenia obronne Piast 10 były w całości finansowane ze środków Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.
![]() |
![]() |