BIPPiÄ…tek, 09.6.2023

Obchody z okazji Święta Uchwalenia Konstytucji 3. Maja w 2011 r.

Obchody z okazji Święta Uchwalenia Konstytucji 3. Maja w 2011 r.
W trakcie homilii bp. Bogdan Wojtuś przypomniał historię kultu maryjnego w Polsce oraz przywołał historię Jasnej Góry. Biskup odwołał się także do ideałów konstytucji, które miały gwarantować obywatelską wolność, swobodę religii, a ojczyzna była w pokoju. Zgodnie z nauką Kościoła u podstaw społeczeństwa leży małżeństwo jako związek mężczyzny i kobiety. Na zakończenie Biskup zaapelował, by modlić się do Matki Bożej o pomyślność i pokój dla ojczyzny.

DrugÄ… część uroczystoÅ›ci, która odbyÅ‚a siÄ™ na placu przed pomnikiem Króla BolesÅ‚awa Chrobrego, rozpoczÄ™to od odÅ›piewania hymnu paÅ„stwowego Mazurka DÄ…browskiego. Uroczystość poprowadziÅ‚ PrzewodniczÄ…cy Rady Powiatu GnieźnieÅ„skiego ZdzisÅ‚aw Kujawa. OkolicznoÅ›ciowe przemówienie wygÅ‚osiÅ‚ Starosta GnieźnieÅ„ski Dariusz Pilak, który przywoÅ‚ujÄ…c sÅ‚owa Prymasa Augusta Hlonda z 1932 r. powiedziaÅ‚ „KlÄ™skÄ… dzisiejszego życia publicznego jest nienawiść, która dzieli obywateli paÅ„stwa na nieprzejednane obozy, postÄ™puje z przeciwnikami politycznymi jak z ludźmi zÅ‚ej woli, poniewiera ich bez wzglÄ™du na godność ludzkÄ…, panoszy siÄ™ kÅ‚amstwo, demagogia, oszczerstwo, niski sposób prowadzenia polemiki. Żądza wÅ‚adzy i prywata, prowadzÄ… bezwzglÄ™dnÄ… walkÄ™ o rzÄ…dy i stanowiska, a pozorujÄ… to troskÄ… o paÅ„stwo, które odÅ‚amy polityczne zasÅ‚aniajÄ… spokojny sÄ…d o ludziach i sprawach, mieszajÄ… politykÄ™ do wszystkiego, wszystko osÄ…dzajÄ… ze stanowiska partyjnego, wyolbrzymiajÄ… znaczenie wydarzeÅ„ publicznych, wnoszÄ… niepokój w caÅ‚e życie.”. Ponadto Starosta dziÄ™kujÄ…c żoÅ‚nierzom obecnym na uroczystoÅ›ciach zwróciÅ‚ siÄ™ do nich sÅ‚owami zapisanymi w Konstytucji z 3 maja 1791 r. „Wojsko winno narodowi strzeżenie granic i spokojnoÅ›ci powszechnej, winno być jego najsilniejszÄ… tarczÄ…. Naród winien wojsku swemu nagrodÄ™ i poważanie za to, iż siÄ™ poÅ›wiÄ™ca jedynie dla jego obrony.”. ZwracajÄ…c siÄ™ do mieszkaÅ„ców miasta i powiatu Starosta podkreÅ›liÅ‚, że gromadzÄ…c siÄ™ u stóp katedry gnieźnieÅ„skiej i pomnika pierwszego króla Polski, wyrażamy Å›wiadectwo naszej odpowiedzialnoÅ›ci za przeszÅ‚ość i budowanie przyszÅ‚oÅ›ci. W czasie pokoju rozumiemy, że niezależnie od tego czy Ojczyzna jest wielka, czy maÅ‚a – stawiamy dobro ojczystego kraju ponad dobrem i korzyÅ›ciami osobistymi. SÅ‚użba dla kraju w wyjÄ…tkowych okolicznoÅ›ciach domaga siÄ™ nawet oddania tego, co dla czÅ‚owieka najmocniejsze. Na koniec przemówienia Starosta zwróciÅ‚ siÄ™ z podziÄ™kowaniami do zgromadzonych na placu wychowawców, nauczycieli, opiekunów i rodziców sÅ‚owami: „PrzyprowadziliÅ›cie tu mÅ‚odzież i dzieci, które za kilka lat przejma po nas stery odpowiedzialnoÅ›ci za OjczyznÄ™. W ten sposób dajecie widoczny przykÅ‚ad budowania poczucia dumy narodowej i troski o wartoÅ›ci systemu wychowania mÅ‚odego pokolenia. Nie ma wiÄ™kszego bogactwa w narodzie nad Å›wiatÅ‚ych obywateli.”.

Tradycją stało się już, iż z okazji obchodów uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja organizowanych w Gnieźnie odczytywany jest apel pamięci, by złożyć hołd jej twórcom oraz tym, którzy bronili jej ideałów. W apelu przywołano pamięć ważnych postaci z historii Polski, twórców Konstytucji 3. Maja Marszałka Sejmu Stanisława Małachowskiego, Ignacego Potockiego i Hugo Kołłątaja, żołnierzy wojny polsko-rosyjskiej 1792 roku księcia Józefa Poniatowskiego i generała Tadeusza Kościuszki, bohaterów spod Zieleńca i Dubienki. Apel odczytał major Grzegorz Schmidt z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu.

Uroczystość zakończyło składanie wiązanek przez zgromadzonych na placu katedralnym przed pomnikiem Króla Bolesława Chrobrego.














































fot. Ramzes Temczuk



drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki