BIPWtorek, 30.5.2023

Wieża widokowa w Dusznie jeszcze bardziej atrakcyjna dla turystów

Wieża widokowa w Dusznie jeszcze bardziej atrakcyjna dla turystów
Dzięki niej turysta nie będzie już miał najmniejszych wątpliwości w jakim kierunku patrzeć by np. dostrzec kopułę Bazyliki w Licheniu, czy kominy elektrowni w Pątnowie.

Wieża widokowa, na Wale Wydartowskim jest jedną z wielu atrakcji na nowo oznakowanym Szlaku architektury drewnianej projektu "Zintegrowany system informacji wizualnej - szlaki i obiekty turystyczne w Powiecie Gnieźnieńskim" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Projekt realizuje Powiat Gnieźnieński. Jego zakończenie jest planowane do końca września 2011 roku.

Punkt widokowy na Wale Wydartowskim (167 m n.p.m.) to najwyższe wzniesienie Wysoczyzny Gnieźnieńskiej. Równocześnie jest to najwyższy punkt Powiatu Gnieźnieńskiego oraz czwarte wzniesienie w Województwie Wielkopolskim. W 1942 roku Niemcy wybudowali tutaj drewnianą wieżę obserwacyjną o wysokości 70 m. W 1956 roku wieża spłonęła od uderzenia pioruna. Niedługo po tym zdarzeniu wojsko wybudowało nową, również drewnianą wieżę o wysokości 50 m. W późniejszym czasie została zastąpiona konstrukcją metalową o wysokości 25 m. Ostatnia wieża została rozebrana w latach 60 - tych XX wieku. Dzisiejsza, 12 metrowa wieża widokowa, stanęła w 2005 roku staraniem Powiatu Gnieźnieńskiego, Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Gminy Trzemeszno oraz Organizacji Turystycznej „Szlak Piastowski”.


drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki