Pociągiem PIAST na koronację królewską w Gnieźnie
Celem inicjatywy jest zachęcenie mieszkańców Wielkopolski, by przybyć do Pierwszej Stolicy Polski na to nietuzinkowe wydarzenie kulturalne.
PIAST 2011 to kolejna z imprez Markowego Produktu Turystycznego TurKol.pl – Instytutu Rozwoju i Promocji Kolei, którÄ… w tym roku współfinansuje również Powiat GnieźnieÅ„ski. To niepowtarzalna okazja przejazdu 30 lipca br. m.in. przez tereny Powiatu GnieźnieÅ„skiego za poÅ›rednictwem specjalnego pociÄ…gu Piast. Niniejsza atrakcja dostÄ™pna jest nie tylko dla pasażerów spragnionych kolejowych wrażeÅ„, ale przede wszystkim nowych i ciekawych odkryć krajobrazów na ternach Powiatu GnieźnieÅ„skiego wyÅ‚aniajÄ…cych siÄ™ na trasie pomiÄ™dzy Poznaniem a Gnieznem.
Wspomniana inicjatywa zrodziła się na początku roku 2011. Uzgodniono rownież zakres wspólnych działań pomiędzy partnerami projektu i przygotowano niespodzianki i atrakcje dla pasażerów. Pasażerowie PIASTA skorzystają z przejazdu pociągiem ciągniętym przez zabytkową lokomotywę parową z Wolsztyńskiej Parowozowni na okazję uroczystej koronacji (eventowej imprezy plenerowej) nawiązującej do wydarzeń z XI wieku naszej ery, kiedy to w pierwszej stolicy państwa Polan - Gnieźnie - miało miejsce jedno z ważniejszych wydarzeń w dziejach naszej historii. W roku 1025 odbyła się w Katedrze Gnieźnieńskiej koronacja pierwszego króla Polski - Bolesława Chrobrego.
Dziś gościnne Gniezno, dzięki działaniom lokalnych samorządów z powiatu i miasta, zaprasza na inscenizację tego ważnego momentu naszej historii. Zapraszamy zatem do Gniezna, pociąg turystyczny PIAST zawiezie tam Państwa zapewniając dodatkowe atrakcje w ciągu całego przejazdu! Jednocześnie warto pamiętać, iż pociąg PIAST wyjedzie z Poznania Głównego widowiskową trasą przez kolejową, towarową obwodnicę miasta Poznania, co pozwoli pasażerom na poznanie stolicy Wielkopolski z niecodziennej perspektywy. Wartym polecenia jest zwłaszcza odcinek północnej obwodnicy, biegnącej estakadą m. in. nad inną linią kolejową z Poznania w kierunku Wągrowca, wiaduktem nad Wartą, a także wąwozem wzdłuż piątkowskich osiedli mieszkaniowych na północy stolicy Wielkopolski. Dalsza trasa przebiegać będzie przez Oborniki, Rogoźno Wielkopolskie, Piłę - gdzie nastąpi widowiskowe uzupełnienie wody w parowozie przez ekipę strażaków, skąd dalej pociąg wieźć będzie w kierunku wschodnim do Nakła nad Notecią, odwiedzając po drodze stacyjkę Wyrzysk - Osiek, która jest stacją styczną do jednej z kolejowych atrakcji Wielkopolski - Wąskotorowej Wyrzyskiej Kolei Powiatowej. Dalsza trasa pociągu PIAST przebiegać będzie nieczynną w ruchu pasażerskim linią kolejową w kierunku Gniezna przez Kcynię, Damasławek i Gniezno Winiary.
W Gnieźnie pasażerowie pociągu będą mieli czas na zapoznanie m.in. z informacjami na temat atrakcji turystycznych Powiatu Gnieźnieńskiego oraz historią koronacji króla Bolesława Chrobrego barwnie opowiadaną przez wesołego kolejarza-maszynistę. Przewidziane są również zabawy i konkursy z myślą o najmłodszych pasażerach pociągu.
Po dÅ‚uższym postoju w Gnieźnie pociÄ…g Piast z zabytkowym parowozem bÄ™dzie czekaÅ‚ na gnieźnieÅ„skiej stacji kolejowej na swoich pasażerów, po czym zabierze ich najkrótszÄ… trasÄ… przez Pobiedziska do Poznania, zatrzymujÄ…c siÄ™ po drodze na stacji PoznaÅ„ Garbary.Â
Bilety na pociąg specjalny PIAST dostępne są dla wszystkich zainteresowanych pasażerów na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest trwająca obecnie do 26 lipca wyłącznie internetowa rezerwacja miejsc w pociągu za pomocą strony TurKol.pl. Oprócz wirtualnej możliwości zakupu biletu innym sposobem pozyskania jest możliwość zakupu biletów we wytypowanych kasach przewoźnika Przewozy Regionalne.
Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników historii, a także kolejnictwa do skorzystania z tej jakże nietypowej, jedynej w roku okazji przybycia na koronację królewską w Gnieźnie pociągiem specjalnym Piast 30 lipca 2011r.
Źródło: TurKol.pl
Załącznik: