BIPNiedziela, 11.6.2023

Pociągiem PIAST na koronację królewską w Gnieźnie

Pociągiem PIAST na koronację królewską w Gnieźnie
Celem inicjatywy jest zachęcenie mieszkańców Wielkopolski, by przybyć do Pierwszej Stolicy Polski na to nietuzinkowe wydarzenie kulturalne.

PIAST 2011 to kolejna z imprez Markowego Produktu Turystycznego TurKol.pl – Instytutu Rozwoju i Promocji Kolei, którą w tym roku współfinansuje również Powiat Gnieźnieński. To niepowtarzalna okazja przejazdu 30 lipca br. m.in. przez tereny Powiatu Gnieźnieńskiego za pośrednictwem specjalnego pociągu Piast. Niniejsza atrakcja dostępna jest nie tylko dla pasażerów spragnionych kolejowych wrażeń, ale przede wszystkim nowych i ciekawych odkryć krajobrazów na ternach Powiatu Gnieźnieńskiego wyłaniających się na trasie pomiędzy Poznaniem a Gnieznem.

Wspomniana inicjatywa zrodziła się na początku roku 2011. Uzgodniono rownież zakres wspólnych działań pomiędzy partnerami projektu i przygotowano niespodzianki i atrakcje dla pasażerów. Pasażerowie PIASTA skorzystają z przejazdu pociągiem ciągniętym przez zabytkową lokomotywę parową z Wolsztyńskiej Parowozowni na okazję uroczystej koronacji (eventowej imprezy plenerowej) nawiązującej do wydarzeń z XI wieku naszej ery, kiedy to w pierwszej stolicy państwa Polan - Gnieźnie - miało miejsce jedno z ważniejszych wydarzeń w dziejach naszej historii. W roku 1025 odbyła się w Katedrze Gnieźnieńskiej koronacja pierwszego króla Polski - Bolesława Chrobrego.

Dziś gościnne Gniezno, dzięki działaniom lokalnych samorządów z powiatu i miasta, zaprasza na inscenizację tego ważnego momentu naszej historii. Zapraszamy zatem do Gniezna, pociąg turystyczny PIAST zawiezie tam Państwa zapewniając dodatkowe atrakcje w ciągu całego przejazdu! Jednocześnie warto pamiętać, iż pociąg PIAST wyjedzie z Poznania Głównego widowiskową trasą przez kolejową, towarową obwodnicę miasta Poznania, co pozwoli pasażerom na poznanie stolicy Wielkopolski z niecodziennej perspektywy. Wartym polecenia jest zwłaszcza odcinek północnej obwodnicy, biegnącej estakadą m. in. nad inną linią kolejową z Poznania w kierunku Wągrowca, wiaduktem nad Wartą, a także wąwozem wzdłuż piątkowskich osiedli mieszkaniowych na północy stolicy Wielkopolski. Dalsza trasa przebiegać będzie przez Oborniki, Rogoźno Wielkopolskie, Piłę - gdzie nastąpi widowiskowe uzupełnienie wody w parowozie przez ekipę strażaków, skąd dalej pociąg wieźć będzie w kierunku wschodnim do Nakła nad Notecią, odwiedzając po drodze stacyjkę Wyrzysk - Osiek, która jest stacją styczną do jednej z kolejowych atrakcji Wielkopolski - Wąskotorowej Wyrzyskiej Kolei Powiatowej. Dalsza trasa pociągu PIAST przebiegać będzie nieczynną w ruchu pasażerskim linią kolejową w kierunku Gniezna przez Kcynię, Damasławek i  Gniezno Winiary.

W Gnieźnie pasażerowie pociągu będą mieli czas na zapoznanie m.in. z informacjami na temat atrakcji turystycznych Powiatu Gnieźnieńskiego oraz historią koronacji króla Bolesława Chrobrego barwnie opowiadaną przez wesołego kolejarza-maszynistę. Przewidziane są również zabawy i konkursy z myślą o najmłodszych pasażerach pociągu.

Po dłuższym postoju w Gnieźnie pociąg Piast z zabytkowym parowozem będzie czekał na gnieźnieńskiej stacji kolejowej na swoich pasażerów, po czym zabierze ich najkrótszą trasą przez Pobiedziska do Poznania, zatrzymując się po drodze na stacji Poznań Garbary. 

Bilety na pociąg specjalny PIAST dostępne są dla wszystkich zainteresowanych pasażerów na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest trwająca obecnie do 26 lipca wyłącznie internetowa rezerwacja miejsc w pociągu za pomocą strony TurKol.pl. Oprócz wirtualnej możliwości zakupu biletu innym sposobem pozyskania jest możliwość zakupu biletów we wytypowanych kasach przewoźnika Przewozy Regionalne.

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników historii, a także kolejnictwa do skorzystania z tej jakże nietypowej, jedynej w roku okazji przybycia na koronację królewską w Gnieźnie pociągiem specjalnym Piast 30 lipca 2011r.

Źródło: TurKol.pl

Załącznik:
drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki