BIPPiątek, 02.6.2023

Polska Akademia Gitary 2011

Polska Akademia Gitary 2011
W piątkowy wieczór, 19 sierpnia, licznie zgromadzonej publiczności zaprezentowali się: Łukasz Kuropaczewski (gitara), Andrzej Bauer (wiolonczela) oraz Orkiestra Kameralna Polskiego Radia "Amadeus" pod dyrekcją Agnieszki Duczmal.

Podczas koncertu można było usłyszeć m.in. premierę utworu skomponowanego specjalnie na tę okazję przez prof. Krzysztofa Meyera - koncert na gitarę, orkiestrę smyczkową i kotły. Jeden z głównych bohaterów wydarzenia, urodzony w Gnieźnie, Łukasz Kuropaczewski w bardzo ciepłych słowach podsumowuje kolejną wizytę w Pierwszej Stolicy Polski - Po pierwsze Gniezno jest dla mnie magicznym miejscem, bo tutaj się urodziłem. Po drugie mury Katedry grają razem z nami. Dzisiaj w trakcie próby przed koncertem uświadomiłem sobie, że nie pamiętałem, że aż tak to wszystko dudni i brzmi w tym miejscu, że te mury tak oddają dźwięki. To miejsce jest magiczne i inspirujące więc nie wyobrażam sobie lepszego miejsca na inaugurację festiwalu muzycznego – przyznaje. Warto zaznaczyć, że twórcza działalność tego artysty jest coraz mocniej związana z Jego rodzinnym miastem. Ł.Kuropaczewski jest m.in. „ojcem chrzestnym” Centrum Kultury „Scena to Dziwna”. 17 listopada 2009 roku oficjalnie zainaugurował On działalność „eSTeDe”.

Koncert zgromadził dziesiątki miłośników muzyki klasycznej, ale również osób, które rzadko mają okazję uczestniczyć w tego typu wydarzeniach. Jak zaznacza dyrektor festiwalu „Polish Guitar Academy”, dr Przemysław Kieliszewski: Zasadniczym celem festiwalu jest przenoszenie do mniejszych ośrodków miejskich i społeczności lokalnych w Wielkopolsce wydarzeń z zakresu muzyki klasycznej, których artystyczna jakość nie odbiega od oferty kulturalnej prezentowanej w najlepszych salach koncertowych międzynarodowych metropolii.

Do Gniezna PAG zawita ponownie 27 sierpnia. Podczas koncertu, który odbędzie się w amfiteatrze Centrum Kultury „Scena To Dziwna” wystąpi Jarosław Śmietana oraz energetyczna brytyjska wokalistka Z-Star.

Jednym ze współorganizatorów PAG 2011 jest Starostwo Powiatowe w Gnieźnie.
drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki