BIPWtorek, 30.5.2023

Starostwo otwarte na sztukę - wyjątkowa wystawa Elli Binkowskiej

Starostwo otwarte na sztukę - wyjątkowa wystawa Elli Binkowskiej
Twórczość artystki, która na całym świecie spotyka się z wielkim entuzjazmem oglądających, po raz pierwszy zagościła w urzędzie.

Urodzona w Gnieźnie malarka od ponad dwudziestu lat tworzy niezwykłe dzieła, które odnaleźć można w najodleglejszych zakątkach świata. Jej prace, zarówno obrazy przedstawiające naturę, portrety, architekturę, czy też ilustracje tworzone niepowtarzalną autorską techniką, której nikt jeszcze nie nazwał, zasługują na porównanie do artystów rangi Józefa Wilkonia. Niezwykła lekkość kompozycji wypełniona błyskami różnokolorowych świateł przyciąga uwagę bywalców amsterdamskich kawiarni i galerii od wielu już lat, gdyż to właśnie z Holandią Ella związała się, szukając tam inspiracji.

Utalentowana gnieźnianka studiowała grafikę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1994 roku obroniła dyplom z grafiki (serigrafia), a jako aneks do dyplomu zaprezentowała ilustracje. Zajmuje się malarstwem, grafiką, ilustracją i książką autorską. Miała wiele indywidualnych wystaw w kraju, a także w Holandii i Niemczech. Jej prace znajdują się w wielu kolekcjach za granicą m.in. w Holandii, Francji, Niemczech, Dani, Anglii, Kanadzie i Japonii. W swoim dorobku posiada także kilkaset ilustracji wykonanych w różnych technikach. Malarstwo jest jej pasją.

Elżbieta Binkowska to także świetny pedagog. Jest współautorką dwóch podręczników do plastyki. Lubi pracować z dziećmi, chętnie prowadzi plenery i różnego rodzaju warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży m.in. Biennale Sztuki dla dziecka w Poznaniu. Na co dzień związana jest między innymi z Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie, gdzie raz w miesiącu prowadzi autorski projekt „ABC plastyczne”.

Wystawa zorganizowana specjalnie z okazji „Dni Otwartych” w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie, to wspólny projekt artystki i CK „Scena to dziwna”. Nazwana od tytułu jednego z obrazów „Życie jest smaczne” była zbiorem dzieł inspirowanych codziennością.To co pragnę przekazać to przede wszystkim nieskomplikowana afirmacja życia – mówi o swojej twórczości Elżbieta Binkowska. Drobne zdarzenia codziennego życia, zwyczajne na pozór przedmioty, przetworzone ręką artysty zyskują inną rangę. W równym stopniu zachwyca mnie rzodkiewka, kapusta, obuwie, piękne kwiaty jak i codzienna filiżanka kawy. Wszystko jest pretekstem do tworzenia. Chcę zerwać z powszechnym wizerunkiem nawiedzonego artysty z rozwianym włosem, który musi czerpać inspiracje wprawiając się w skrajne stany emocjonalne za pomocą różnych używek. Dla mnie tworzenie jest zwyczajną codzienną pracą, wymagającą ogromnej dyscypliny i poddaniu się prawdzie otaczającej nas natury - podkreśla.

Wyjątkowy wernisaż, który skupił uwagę mieszkańców powiatu gnieźnieńskiego, okazał się nie tylko organizacyjnym sukcesem, ale i znakomitą promocją sztuki łączącą oficjalną uroczystość z samorządowym festynem.

- (…) wystawa pokazuje dom, w którym znajdują się przedmioty stare i nowe, tak jak ten urząd ze starego rozbudowany ku nowemu, właśnie w tej oprawie, którą teraz możemy zobaczyć. Chcieliśmy w ten sposób nawiązać, że pamiętamy w jakich warunkach pracowaliśmy przez szereg lat i podziękować za to, że udało się ten obiekt stworzyć, wszystkim, również poprzednikom, poprzedniemu staroście, poprzedniemu zarządowi, który to działanie rozpoczął i obecnemu zarządowi za doprowadzenie tego przedsięwzięcia do końca – podsumował to niecodzienne wydarzenie Starosta Gnieźnieński, Dariusz Pilak.
drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki