BIPNiedziela, 04.6.2023

Tydzień Gospodarki 2011 w Teltow-Fläming

Tydzień Gospodarki 2011 w Teltow-Fläming
W tym roku w dorocznych obchodach na zaproszenie Starosty Powiatu Teltow-Fläming Peer Giesecke i Prezesa Struktur und Wirtschaftsförderungsgesellschaft des Landkreises Teltow-Fläming mbH Herberta Voglera, uczestniczyła delegacja z naszego powiatu w osobach Małgorzata Matczak dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, Radosław Gaca pracownik wydziału Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego i Juliusz Trojanowski Prezes Gnieźnieńskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego.

Nasza delegacja podczas pobytu odwiedziła Centrum edukacyjne dla biotechnologii i chemii Ludwigsfelde (ZAL). ZAL jest prywatną firmą i jest jedną z największych prywatnych instytucji edukacyjnych w zakresie gospodarki regionu Berlin-Brandenburg. W nowo wybudowanym Centrum Edukacji na 1000 m2 zdobywane będą nie tylko kwalifikacje techniczne i przekwalifikowania specjalistów w dziedzinie chemii i biologii, ale także zarządzania oraz IT, sprzedaży i języków obcych. ZAL w regionie Parku szkolić będzie przyszłych pracowników. Premier Brandenburgii na otwarciu Centrum ZAL podkreślił, że: "…szkolenia w miejscu pracy to idealny sposób na uczciwe wynagrodzenie, stałe zatrudnienie po zakończeniu kształcenia i szkoleń kwalifikujących młodych profesjonalistów…"

Po wizycie w Centrum ZAL na terenie Miejskiej Elektrociepłowni Blockheizkraftwerk Städtische Betriebswerke Luckenwalde GmbH odbyła się konferencja w formie dyskusji panelowej dot. odnawialnych źródeł energii i efektywnego jej wykorzystanie, w której uczestniczyła nasza delegacja.

W kolejnym punkcie wizyty nasi przedstawiciele udali się do obiektu przeznaczonego do przetwarzania odpadów Zweckverband Abfallbehandlung Nuthe-Spree (ZAB) w Königs Wusterhausen za pomocą systemu mechaniczno-biologicznej stabilizacji (system MBS). Mając na względzie społeczną odpowiedzialność wobec środowiska i kolejnych pokoleń ZAB jest przyjazny dla środowiska i stanowi alternatywę dla przetwarzania odpadów oraz recyklingu w celu zapobieżenia zanieczyszczenia gleby i wód gruntowych oraz ogranicza powstawanie gazów cieplarnianych. Dzięki takiemu podejściu, zgodnemu z niemieckim rozporządzeniem o odpadach, po w czerwcu 2005 r. składowiska odpadów komunalnych nie mają pozwolenia na składowanie odpadów nieprzetworzonych.

Po wizycie w sortowni odpadów ZAB delegacja odwiedziła nieczynne już od 2005 roku wysypisko śmieci w Luckenwalde "Frankenfelder Mountain" zajmujące obszar 20 ha, na którym zgromadzono 2,1 mln m3 odpadów. Obecnie na składowisku zakończony jest etap budowy obiektów melioracyjnych i system odgazowania. Renowacja składowiska polega na uszczelnieniu całego jego obszaru. Z mikrobiologicznego rozkładu odpadów organicznych powstaje gaz. Z jednej tony odpadów w środku jest około 150 m3 do 250 m3 gazu wysypiskowego. Gaz był i jest wykorzystywany do ogrzewania osiedli mieszkaniowych w Luckenwalde. Na przykrytym folią i metrową warstwą ziemi wysypisku posadowione są slolary produkujące energię elektryczną sprzedawaną do ogólnej sieci energetycznej.

Dwudniowy pobyt w Teltow-Fläming zakończyła uroczystość przyznania nagrody w dziedzinie gospodarki za 2011 rok, która obyła się Centrum Parku Biotechnologicznego w Luckenwalde.

Wizyta, wiedza i materiały zgromadzone podczas pobytu w Powiecie Teltow-Fläming powinny przyczynić się do rozwiązywania podobnych problemów, które również występują na naszym terenie.

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki