BIPWtorek, 13.4.2021

Uroczyste odsłonięcie tablicy

Uroczyste odsłonięcie tablicy
Uroczystego odsłonięcia dokonali wspólnie Starosta Dariusz Pilak, Przewodniczący Rady Powiatu Gnieźnieńskiego Zdzisław Kujawa oraz Rafał Cyms (wnuk jednego z wielkopolskich powstańców – Roberta Cymsa). Odsłaniając tablicę, czyniąc ten gest uświadamiamy sobie ciągłość – powiedział Starosta Gnieźnieński Dariusz Pilak Za ciągłością tą kryje się cały szereg ważnych czynników, jak na przykład ciągłość urzędu. – wyjaśnił. – Ciągłość, która na skutek reform administracyjnych, doprowadziła nas aż do dzisiejszej uroczystości, czyli 93. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Myślę, że to jest godny dzień, aby uczcić postać Zygmunta Kittela właśnie w Gnieźnie. W pewnym hołdzie i podziękowaniu za to, czego dokonał swoim życiem i za to, że w momencie, kiedy Polska po 123 latach pojawiła się znowu na mapie Europy, był pierwszym ze starostów, który tę polskość budował. Razem ze swoimi współpracownikami, urzędnikami, tworzył Starostwo, które przecież w jakimś sensie przejęliśmy później w ciągłości pokoleniowej nazwisk osób, które przede mną urząd ten sprawowały – dodał.

Krótka ceremonia, zakończona poświęceniem tablicy zgromadzała przedstawicieli władz powiatu, jednostek oświatowych i mieszkańców Gniezna.

Zygmunt Kittel urodził się w styczniu 1877r., zmarł w czerwcu 1960r. Działacz niepodległościowy, współorganizator i dowódca powstania wielkopolskiego w Gnieźnie, pierwszy – po odzyskaniu niepodległości starosta gnieźnieński.

Po wydarzeniach 11 listopada 1918 toku rozpoczął formowanie szeregów organizacji patriotycznej „sokół” w Gnieźnie. Współorganizował powstanie w mieście i w powiecie. 28 grudnia 1918r. Total obwołany polskim komendantem miasta. Podjął decyzję zaatakowania Zdziechowy, w której gromadziły się siły niemiecki, przygotowujące kontratak. Walki w okolicach Zdziechowy toczyły się od 29 do 31 grudnia 1918 roku. Jako dowódca dwóch kompanii powstańców gnieźnieńskich, uczestniczył m.in. w walkach o Szubin. 10 stycznia wyruszył na czele oddziałów wrzesińskich z Szubina na Rynarzewo, które ostatecznie zdobył. Oddział Kittela po krótkim starciu z Niemcami zajął wieś Samoklęski Małe, po czym powrócił 17 stycznia do Gniezna. W lutym 1919r. został wybrany jednogłośnie przez Rady Ludowe miasta i powiatu gnieźnieńskiego na starostę gnieźnieńskiego. Urząd ten pełnił do marca 1920 roku. Był współorganizatorem 4. Pułku Strzelców Wielkopolskich.

Odznaczony m.in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych, Złotym Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Gerard Górnicki uczynił porucznika Zygmunta Kittela jednym z bohaterów swojej sztuki pt.: „Poszli ci, którzy powinni”, poświęconej przygotowaniom i rozwojowi powstania wielkopolskiego na ziemi gnieźnieńskiej.
drukuj:
udostępnij:
Projekty realizowane przez powiat

Projekty realizowane przez powiat

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki
 
Projekt współfinansowany

Projekt Wdrożenie zaawansowanych e-usług dla klientów Starostwa Powiatowego w Gnieźnie oraz jednostek podległych współfinansowany ze środków
Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020 w ramach konkursu Rozwój elektronicznych usług publicznych