BIPSobota, 10.6.2023

„Ukraińska Wiosna” w Powiecie Gnieźnieńskim

„Ukraińska Wiosna” w Powiecie Gnieźnieńskim
Na zaproszenie Starosty Gnieźnieńskiego, Dariusza Pilaka udział w niej wziął Witold Horowski - Prezes Stowarzyszenia „Polska-Ukraina”, mianowany w ubiegły czwartek na Konsula Honorowego Ukrainy w Poznaniu.

„Ukraińska Wiosna” to jeden z największych festiwali w Europie Środkowo – Wschodniej promujący kulturę Ukrainy. W tym roku imprezy pod znakiem ukraińskiej wiosny wystartują w Poznaniu, Lesznie, Gnieźnie, Kórniku, Głogowie i Buku.

Gnieźnieńska część festiwalu odbędzie się w sobotę 12 maja w Centrum Kultury „Scena to Dziwna” – poinformował Starosta D. Pilak. Organizatorzy zaplanowali sześć godzin pełnych atrakcji związanych z kulturą naszych wschodnich sąsiadów. Głównym punktem będzie „Jarmark Ukraiński”, czyli wystawa wyrobów rękodzieła na straganach przed budynkiem „eSTeDe”, podczas którego można będzie nabyć ręcznie wykonane ikony, wyroby z gliny, wyszywanki, pisanki, obrazy, wyroby z wikliny, drewniane rzeźby. Ponadto od godziny 14 w amfiteatrze trwać będą występy artystów związanych z kulturą i folklorem Ukrainy. Na uczestników Jarmarku przygotowane zostaną specjały ukraińskiej kuchni, której można będzie bezpłatnie zasmakować – zaznaczył.

Piąta edycja Festiwalu Kultury „Ukraińska Wiosna” będzie niezwykła nie tylko ze względu na mały jubileusz. Rok 2012 to przecież czas EURO – Mistrzostw Europy w Piłce Nożne, które tym razem wspólnie zorganizują Polska i Ukraina – podkreślił Witold Horowski. Oczekujemy, że ten rok będzie rokiem szczególnego otwarcia polskiego społeczeństwa na wschodniego sąsiada, które zaowocuje wzrostem zainteresowania kulturą i dziedzictwem Ukrainy. Tak się złożyło, że idea „Ukraińskiej Wiosny” narodziła się w czasie, gdy władze UEFA decydowały przyznaniu naszym krajom statusu organizatora mistrzostw. Jak informuje Prezes Stowarzyszenia „Polska-Ukraina” w Poznaniu od początku powstania Stowarzyszenia jego ambicją było wywołanie synergii pomiędzy procesem technicznego przygotowania do EURO a ideą poznania naszego partnera we wspólnym dziele. Im bardziej zatem modernizował się Poznań, tym większa rzecz ukraińskich artystów: muzyków, aktorów, śpiewaków, pisarzy, rzeźbiarzy, malarzy w końcu twórców ludowych odwiedzała stolicę Wielkopolski, by zaprezentować wszystko to, czym szczyci się kultura ukraińska.

Więcej o „Jarmarku Ukraińskim” i „Ukraińskiej Wiośnie” już wkrótce na www.scenatodziwna.eu


drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki