BIPWtorek, 28.3.2023

Dziennikarze z Niemiec na wąskich torach

Dziennikarze z Niemiec  na wąskich torach
W dniu 27 kwietnia Gniezno odwiedziła grupa dziennikarzy z Niemiec, piszących na co dzień między innymi do takich gazet jak Die Welt czy Rheinische Post.

Goście przybyli do Gniezna w godzinach przedpołudniowych i udali się z przewodnikiem do bazyliki prymasowskiej. Trwający ok. godzinę spacer pozwolił im poznać najstarsze dzieje naszego miasta i kraju. Następnie dziennikarze przemieścili się pod dworzec kolejki wąskotorowej, gdzie dyrektor Gnieźnieńskiej Kolejki Wąskotorowej, Dariusz Michałowski w kilku zdaniach przybliżył ponad 125 –letnią historię oraz obecny kształt kolei. Zgromadzeni mieli okazję porozmawiać także z panem Howardem Jonesem - prezesem Stowarzyszenia "The Wolsztyn Experience", a prywatnie mieszkającym od ponad 10 lat w Polsce miłośnikiem kolei. Przysłowiową ‘wisienką na torcie’ była podróż kolejką z Niechanowa do Gniezna, której skład ciągnięty był przez parowóz spalinowy.

Na dalszą część wycieczki, tym razem po terenach parowozowni, goście z Niemiec udali się z Krzysztofem Modrzejewskim, który wcielił się w rolę przewodnika. Jej zwiedzanie rozpoczęło się przy głównej bramie zakładów i trwało blisko godzinę. W tym czasie dziennikarze dowiedzieli się wiele na temat historii obiektu, ale także o czasach współczesnych i pomysłach na jego zagospodarowanie. Została im także przedstawiona idea organizowanych w tym roku po raz trzeci Dni Pary, a oprowadzający podkreślił rolę, jaką w przedsięwzięciu tym odgrywają jego partnerzy, w tym Starostwo Powiatowe w Gnieźnie, które wspiera finansowo powyższą imprezę.

Wizyta studyjna pn. „Koleją żelazną po Wielkopolsce. Śladami kolei wąskotorowej i parowozów” została zorganizowana przez Wielkopolską Organizację Turystyczną oraz Polski Ośrodek Informacji Turystycznej w Berlinie, przy współpracy m.in. z Wydziałem Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Gnieźnie. Była ona efektem rozmów, prowadzonych przy okazji odbywających się w tym mieście, co roku, targów turystycznych ITB. Poza promocją turystyki kolejowej na terenie Województwa Wielkopolskiego, miała ona również na celu przybliżenie gościom infrastruktury związanej z turniejem Euro 2012.


drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki