BIPNiedziela, 04.6.2023

„Ukraińska Wiosna” w Powiecie Gnieźnieńskim

„Ukraińska Wiosna” w Powiecie Gnieźnieńskim
W sobotę, 12 maja Centrum Kultury „Scena to Dziwna” zmieniło się w jarmark, na którym swoje prace prezentowali ukraińscy rękodzielnicy. Na straganach ustawionych wokół budynku „eSTeDe”, gnieźnianie już od godzin przedpołudniowych mieli okazję oglądać dzieła wschodnich artystów - ikony, wyszywanki, obrazy, wyroby z wikliny, gliny i drewna. Szczególnym powodzeniem cieszyła się ręcznie wykonana biżuteria, która znalazła nabywców wśród odwiedzających tego dnia „Jarmark”. Niesprzyjającą początkowo pogodę umilali uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4, którzy wszystkim zziębniętym gościom serwowali tradycyjny barszcz ukraiński.

"Ukraińska Wiosna" to jedna z największych imprez w tej części Europy, promująca kulturę ukraińską. W tym roku, oprócz Poznania i Gniezna, w V już edycji Festiwalu udział biorą także takie miasta jak: Leszno, Kórnik, Buk i Głogów. Przedsięwzięcie ma na celu przybliżenie Polakom ukraińskich sąsiadów właśnie poprzez kulturę. Podczas gnieźnieńskiej części Festiwalu, przybyli na wydarzenie goście mieli niepowtarzalną okazję obejrzeć występy ukraińskich artystów na najwyższym poziomie. Już pierwsza prezentacja, dziecięcego Zespołu Tańca Radość potwierdziła, że wykonawcy występujący tego dnia na scenie amfiteatru to kwintesencja twórczości ludowej. Nie mniejsze wrażenie na publiczności wywarły: Ludowy Amatorski Folklorystyczny Zespół „Kumaseńky”, „Podolscy muzycy”, Folklorystyczny Zespól Instrumentalny „Kobza”, czy soliści: Stanisław Horodyński, Oksana Sławna i Olga Plakydiuk.

Festiwal Kultury „Ukraińska Wiosna” jest jedną z największych imprez w naszej części Europy, promujących to, co najlepsze w różnych dziedzinach kultury Ukrainy. Kultury, jakże barwnej i bogatej, a jednocześnie niezwykle bliskiej nam-Polakom. Żywię nadzieję, że wydarzenie to przybliży kulturowy klimat wschodnich sąsiadów, przyczyniając się do wzrostu znajomość Ukrainy - naszego sąsiada i współgospodarza Euro 2012 wśród mieszkańców Powiatu Gnieźnieńskiego – podsumował „Jarmark” Starosta Gnieźnieński Dariusz Pilak. - Myślę, że wspaniałe przygotowanie organizacyjne imprezy przez tutejsze Centrum Kultury zaowocuje dalszą współpracą – dodał współgospodarz wydarzenia Witold Horowski Honorowy Konsul Ukrainy w Poznaniu.
drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki