BIPŚroda, 07.6.2023

„Ku wolności wyswobodził nas Chrystus” – pielgrzymka Gniezno-Magdeburg rozpoczęta.

„Ku wolności wyswobodził nas Chrystus” – pielgrzymka Gniezno-Magdeburg rozpoczęta.
Podczas homilii proboszcz parafii katedralnej, ks. Kan. Jan Kasprowicz podkreślał znaczenie ekumenizmu w dzisiejszych czasach oraz nawiązywał do przesłania tegorocznej wędrówki. Na zakończenie pątnicy otrzymali uroczyste błogosławieństwo.

Dodatkowym akcentem rozpoczynającym wspólne wędrowanie było wkopanie symbolicznej róży przy budynku Starostwa Powiatowego w Gnieźnie. Jak podkreślał ks. Jan Kwiatkowski, organizator pielgrzymki ze strony polskiej, podobne róże już wcześniej zostały posadzone w innych miejscach. W Gnieźnie taki kwiat znajduje się przy plebanii katedralnej oraz przy Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Róża „Pielgrzym” jest formą podziękowania pielgrzymów osobom i instytucjom, które są przyjaciółmi pielgrzymki i wnoszą wyraźny wkład w rozwój tego przedsięwzięcia. Jest to ślad, który pozostawiają po sobie pielgrzymi.

W tym roku pielgrzymka wyrusza po raz dziesiąty. Hasło, które będzie mottem przewodnim brzmi: „Ku wolności wyswobodził nas Chrystus”. Podczas kilkunastu dni grupa 50 osób dyskutować będzie o przesłaniu tegorocznego Zjazdu Gnieźnieńskiego oraz roli chrześcijan we współczesnym świecie. Ostatnim punktem programu będzie nabożeństwo ekumeniczne, które zostanie odprawione 30 czerwca w katedrze ewangelickiej w Magdeburgu. Już za chwilę na szlak „Od Jana do Piotra i Pawła” ruszycie jako pielgrzymi, przez trud i zaangażowanie wyrażając swoją wiarę, która nie jest ucieczką od świata, a raczej motywacją do służby i zaangażowania. Będziecie ją publicznie pokazywać, przeżywać i dzielić się nią. Będziecie poszukiwać współczesnego oblicza zainspirowanej Biblią wiary Bożej w środku Europy i znajdować ją w napotkanych ludziach i w odwiedzonych miejscach. […]Pójdziecie jako pielgrzymi – ludzie realizujący swoją wolność. Na ten szczególny czas trudnej i pięknej wędrówki życzę wszystkim sił, wytrwałości, życzliwości napotkanych ludzi, otwartości na doświadczenia, a przede wszystkim błogosławieństwa Bożego. Jednocześnie gratuluję tak wspaniałego Jubileuszu, życząc, aby przesłanie, które ze sobą niesie wspólne pielgrzymowanie owocowało jeszcze przez wiele lat. – napisał w liście do pielgrzymów Starosta Gnieźnieński Dariusz Pilak.
drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki