BIPSobota, 03.6.2023

Podyskutujmy o klimacie w naszym powiecie!

Podyskutujmy o klimacie w naszym powiecie!
Organizatorzy debaty - którą patronatem objęli Ministerstwa Środowiska oraz Starosta Gnieźnieński Dariusz Pilak - Instytut na rzecz Ekorozwoju i Związek Powiatów Polskich, chcą, aby ochrona klimatu stała się istotnym punktem w rozwoju powiatu.

Podczas debaty uczestnicy zastanawiali się nad uwarunkowaniami dla rozwoju gospodarki regionu, jakie wynikają ze zmian klimatu oraz adaptacji do nich. Celem spotkania była dyskusja na temat rozwoju gospodarczego powiatu gnieźnieńskiego do 2030 roku, biorąc pod uwagę zmieniające się uwarunkowania klimatyczne.

Jak napisaÅ‚ w liÅ›cie przewodnim do uczestników projektu Minister Åšrodowiska Marcin Korolec: DziaÅ‚ania na rzecz ochrony klimatu i dostosowania do zachodzÄ…cych zmian traktujÄ™ jako integralnÄ… część zrównoważonego rozwoju naszego kraju. Rozwoju - odbywajÄ…cego siÄ™ z poszanowaniem Å›rodowiska naturalnego i przyczyniajÄ…cego siÄ™ do poprawy jakoÅ›ci naszego życia. Ale zrównoważony rozwój nie bÄ™dzie osiÄ…galny bez zaangażowania wÅ‚adz na wszystkich szczeblach i bez zaangażowania mieszkaÅ„ców. Dlatego popieram projekt „Dobry Klimat dla Powiatów”. Wydarzenie to jest modelowym przykÅ‚adem zasady przyjÄ™tej już w 1992 roku na Szczycie Ziemi w Rio de Janeiro: myÅ›l globalnie – dziaÅ‚aj lokalnie. Minister liczy, że prowadzona w ramach projektu dyskusja doprowadzi, z jednej strony do identyfikacji niezbÄ™dnych, a jednoczeÅ›nie najskuteczniejszych i najbardziej efektywnych kosztowo z punktu widzenia potrzeb i możliwoÅ›ci danego powiatu dziaÅ‚aÅ„ na rzecz adaptacji do zmian klimatu i sposobów ograniczenia emisji CO2. Z drugiej – do podzielenia siÄ™ już uzyskanymi pozytywnymi doÅ›wiadczeniami i dobrymi praktykami, które bÄ™dÄ… mogÅ‚y być z powodzeniem stosowane przez inne powiaty i gminy. MateriaÅ‚ z debat bÄ™dzie również przyczynkiem do zastanowienia siÄ™ nad tym, jak usprawnić politykÄ™ klimatycznÄ…, ale również inwestycyjnÄ….

Debatę otworzył Starosta Gnieźnieński Dariusz Pilak dziękując za możliwość dyskusji o dobrym klimacie w powiecie gnieźnieńskim, który podobnie jak reszta kraju doświadcza zmian klimatu, które przybierają bardzo często postać anomalii pogodowych. Jednocześnie Starosta podkreślił, że debatą tą Powiat włącza się w ogólnoeuropejskie dążenia do ograniczenia zmian klimatu i adaptacji do ich negatywnych skutków poprzez działania, które będą prowadzić do budowania lokalnej gospodarki, tworzenia miejsc pracy jak i także kształtowania warunków do bezpiecznego i godziwego życia. Czyli dostosowanie systemów naturalnych lub stworzonych przez człowieka do obecnych, lub spodziewanych czynników klimatycznych lub efektów zmian klimatu, w taki sposób, aby minimalizować negatywne skutki i wykorzystywać te zmiany, które będą pozytywne.

Ekspert Tadeusz Narkun dziÄ™kujÄ…c za uczestnictwo Powiatu GnieźnieÅ„skiego w debacie przekazaÅ‚ StaroÅ›cie list Ministra Åšrodowiska z podziÄ™kowaniem za udziaÅ‚ w debacie oraz DeklaracjÄ™ „Dobry klimat dla powiatów”.

Podczas spotkania podjęta została również dyskusja czy powiat może stać się samowystarczalny energetycznie i czysty ekologicznie oraz jak powiat może zaadaptować się do nowych warunków klimatycznych.

W pierwszej części zostaÅ‚a przedstawiona prezentacja „Zmiany klimatu – przyczyny, skutki, przeciwdziaÅ‚anie, adaptacja” oraz projekcja filmu „TydzieÅ„ z dobrym klimatem”. Natomiast druga część miaÅ‚a charakter warsztatów podczas której uczestnicy pracowali nad zagadnieniami:
  • Jakie uwarunkowania dla rozwoju gospodarki powiatu wynikajÄ… z kwestii zmian klimatycznych?
  • PomysÅ‚y i wizje gospodarki powiatu w 2030 r. biorÄ…ce pod uwagÄ™ zmiany klimatyczne?
  • Jakie mamy zasoby oraz instrumenty, aby osiÄ…gnąć wybranÄ… wizjÄ™?
W debacie brali udział przedstawiciele:
  • Biura Poselskiego PosÅ‚a PawÅ‚a Arndta,
  • Starostwa Powiatowego w Gnieźnie,
  • Powiatowego UrzÄ™du Pracy w Gnieźnie,
  • Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Gnieźnie,
  • Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gnieźnie,
  • PrzedsiÄ™biorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Gnieźnie,
  • NadleÅ›nictwa Gniezno,
  • PrzedsiÄ™biorstwa WodociÄ…gów i Kanalizacji w Gnieźnie,
  • Miejskiego PrzedsiÄ™biorstwa Komunikacyjnego Sp. z o.o. w Gnieźnie,
  • URBIS Sp. z o.o. w Gnieźnie,
  • PaÅ„stwowej Wyższej SzkoÅ‚y Zawodowej w Gnieźnie,
  • GnieźnieÅ„skiej Wyższej SzkoÅ‚y Humanistyczno-Menadżerskiej „Milenium”.
Praktyczna forma warsztatów dała możliwość skutecznej wymiany poglądów sprzyjających ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych i określeniu uwarunkowań dla rozwoju gospodarki regionu, jakie wynikają ze zmian klimatu.
Powiat Gnieźnieński będzie wspierał przedsięwzięcia, które w znacznym stopniu mogą wpłynąć na ochronę klimatu, zachęcając do dalszej współpracy gminy, instytucje, organizacje oraz mieszkańców Powiatu Gnieźnieńskiego.




drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki