Zarówno ekspozycja, jak i program tegorocznej POLAGRY-FARM był znacznie bogatszy niż w roku ubiegłym. Wystawa zajęła o ponad 15% większą powierzchnię niż w zeszłym roku. Można było zobaczyć więcej maszyn rolniczych, większa też była wystawa ogrodnictwa i nasiennictwa. Na Krajowej Wystawie Zwierząt Hodowlanych można było zobaczyć więcej okazów hodowlanych, w tym po raz kolejny pokazane zostały rdzennie polskie rasy zwierząt, w tym te, które niegdyś uznano za wymarłe. Ciekawostką było, wybudowane na czas targów, wzorcowe, nowoczesne gospodarstwo wykorzystujące rozwiązania ekologiczne, a na polu w Szreniawie - pokazy maszyn rolniczych pracujących w polu.
Tegoroczną POLAGRĘ-FARM tradycyjnie patronatem objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. POLAGRA-FARM dzieli się na cztery grupy tematyczne: Pole, Hodowla, Ogród i Las. Do tego układu dostosowana jest ekspozycja wystawców oraz program wydarzeń.
Powiat Gnieźnieński wystawiał się w tzw. Pawilonie Regionów. Celem tej ekspozycji była promocja oferty gmin, powiatów i województw, ich walorów krajobrazowych, turystycznych, małej przedsiębiorczości oraz inicjatyw lokalnej społeczności Atmosferę ekspozycji podkreślała prezentacja produktów lokalnych i występy zespołów ludowych. Ekspozycja miała służyć promocji obszarów wiejskich ze szczególnym uwzględnieniem produktów lokalnych, walorów krajobrazowych i turystycznych. Pawilon Regionów przygotowali Międzynarodowe Targi Poznańskie oraz Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.
Osoby zainteresowane mogÅ‚y zwiedzać ekspozycje wystawiennicze w każdym dniu targów w godz. 9.00 – 17.00.
Przypomnijmy, w roku 2002 Powiat GnieźnieÅ„ski otrzymaÅ‚ nagrodÄ™ ZÅ‚oty Hit POLAGRY. Nagroda zostaÅ‚a przyznana za profesjonalnÄ… obsÅ‚ugÄ™ stoiska na Targach Polagra – Farm w Poznaniu, różnorodność oferowanych produktów oraz za godne kreowanie marki Powiatu GnieźnieÅ„skiego.
Powiat GnieźnieÅ„ski kreuje swojÄ… markÄ™ jako „dobre miejsce, królewska tradycja”. HasÅ‚o to nawiÄ…zuje do historii regionu oraz do czasów teraźniejszych, do miejsca, gdzie wszystko siÄ™ zaczęło i rozwija siÄ™ nadal.
Powiat GnieźnieÅ„ski należy do regionów typowo rolniczych. W powiecie jest ponad 5 tys. indywidualnych gospodarstw rolnych. DziaÅ‚ajÄ… również Gospodarstwa Rolne należące do Agencji WÅ‚asnoÅ›ci Rolnej Skarbu PaÅ„stwa, Spółdzielnie Produkcyjne oraz Grupy Producenckie, o różnych formach dziaÅ‚ania. Do najaktywniejszych grup należy Grupa Producencka „ Polanie ” z siedzibÄ… w KÅ‚ecku zajmujÄ…ca siÄ™ produkcjÄ… warzyw korzeniowych, cebuli i ogórka. Produkcja rolna jest prowadzona na wysokim poziomie Å›wiadczy o tym skala produkcji i jej jakość.
Rolnicy w produkcji korzystajÄ… z nowych technologii, bez niej nie osiÄ…gnÄ™liby tak dobrych wyników. Dotyczy to optymalnego nawożenia mineralnego i wÅ‚aÅ›ciwego stosowania Å›rodków ochrony roÅ›lin w uprawach polowych. W produkcji roÅ›linnej uprawia siÄ™ głównie: 1. zboża konsumpcyjne (pszenica – żyto), 2. roÅ›liny przemysÅ‚owe (rzepak ozimy, burak cukrowy, ziemniaki), 3. roÅ›liny pastewne (zboża paszowe , kukurydza).
Produkcja zwierzÄ™ca zdominowana jest przez trzodÄ™ chlewnÄ… a nastÄ™pnie bydÅ‚o mleczne oraz rozwijajÄ…ce siÄ™ drobiarstwo. Trzoda chlewna w regionie charakteryzuje siÄ™ wysokÄ… miÄ™snoÅ›ciÄ… - 54% Å›rednio. Åšwiadczy to o dobrej jakoÅ›ci surowca do przetwórstwa rolnego. Natomiast zboża konsumpcyjne cechujÄ… siÄ™ wysokimi parametrami jakoÅ›ciowymi co do zawartoÅ›ci glutenu i dobrych wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci wypiekowych. Duża skala produkcji naszego rolnictwa (stanowi dobrÄ… bazÄ™ surowcowÄ…) może przyczynić siÄ™ do rozwoju przemysÅ‚u i przetwórstwa rolno – spożywczego.
Przetwórstwo rolne w powiecie jest słabo rozwiniętym ogniwem i czeka na inwestora. Cała produkcja służy zaopatrzeniu dla dużych aglomeracji miejskich. Atutem jest też dobre położenie komunikacyjne Powiatu Gnieźnieńskiego między Poznaniem, Toruniem i Bydgoszczą.
Agnieszka Rzempała-Chmielewska