BIPPoniedziałek, 05.6.2023

Finał Konkursu Językowego „Polski-mój język, moja kultura”

Finał Konkursu Językowego „Polski-mój język, moja kultura”
Piętnastu uczniów z pięciu szkół powiatu gnieźnieńskiego przystąpiło do zmagań z językiem ojczystym. Formuła konkursu i jego część merytoryczna została przygotowana przez polonistki Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Witkowie: Henrykę Robak i Krystynę Popielec-Stürmer. Konkurs ma na celu popularyzację wiedzy o języku ojczystym, poprawnej pisowni i komunikacji oraz jego roli w zachowaniu kultury, estetyki i tożsamości narodowej. Ma także wyzwalać kreatywność młodzieży, budzić i rozwijać przeżycia estetyczne, a także zachęcać uczniów do poznawania poezji współczesnej.

Honorowymi gośćmi konkursu byli: Starosta Gnieźnieński Dariusz Pilak, dyrektor ZSP w Witkowie Magdalena Gawęda oraz pracownik Wydziału Oświaty Kultury i Sportu gnieźnieńskiego starostwa Maciej Walery. W komisji konkursowej pracowały polonistki szkół powiatu gnieźnieńskiego: Maria Gołębiewska, Magdalena Kaszarowska-Gracz, Anna Pilecka-Waszkowiak, Justyna Heydrych, Henryka Robak, Krystyna Popielec-Stürmer.
Uczniowie mieli za zadanie, w części pisemnej, rozwiązać test z zakresu poprawności językowej i stworzyć krótką wypowiedź literacką na jeden z zaproponowanych przez komisję konkursową tematów:
  • Nasza „mała ojczyzna”- za co kocham moje miasto, okolicę. Rozwiń temat, prezentując walory swojego regionu.
  • Mądrość czy miłość, która z tych wartości jest dla Ciebie istotniejsza? Uzasadnij.
  • Który ze znanych tekstów kultury porusza problematykę Ojczyzny? Uzasadnij w formie pisemnej.
W części ustnej uczniowie zmagali się z interpretacją liryki współczesnej - poezją Wisławy Szymborskiej, Anny Kamieńskiej, ks. Jana Twardowskiego, Tadeusza Różewicza, Andrzeja Bursy i Antoniego Słonimskiego. Po zliczeniu wyników zwycięzcą okazał się Rafał Wojciechowski z I LO im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie, drugie miejsce zajęła Zuzanna Krzesińska, również uczennica I LO im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie, zdobywcą trzeciego miejsca był Maciej Będzieszak- uczeń ZSP nr 2 w Gnieźnie. Troje uczestników otrzymało wyróżnienia: Sylwia Skubiszyńska z I LO im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie, Daria Kolasińska z ZSP nr 2 w Gnieźnie i Anna Bułat z III LO im Jana III Sobieskiego w Gnieźnie. Zwycięzcom gratulujemy!

Warto wspomnieć, że wizyta w ZSP w Witkowie była okazją do zaprezentowania Staroście Gnieźnieńskiemu szkoły oraz jej pracowni (w tym bardzo nowoczesnej pracowni żywienia). Spotykając się z nauczycielami Starosta Dariusz Pilak zapewnił o swojej przychylności względem szkoły, dodając, że pełne kwalifikacje kadry nauczycielskiej oraz baza edukacyjna, porównywalna ze szkołami w powiecie stanowią dla ZSP w Witkowie dobre rokowania na przyszłość.

Kolejne językowe zmagania w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Witkowie i III edycja konkursu, już za rok. Serdecznie zapraszamy.drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki