BIPNiedziela, 11.6.2023

Plakaty edukacyjne dt. Piastów w 15 tys. szkół w Polsce

Plakaty edukacyjne dt. Piastów w 15 tys. szkół w Polsce
w całej Polsce. Zadanie ma charakter unikatowy w skali kraju. Było ono możliwe dzięki pozyskanemu dofinansowaniu z Unii Europejskiej.

Plakaty edukacyjne trafiły w połowie września 2012 roku do kuratoriów oświaty, które to w dalszej kolejności przekazywały je swoim podległym placówkom oświatowym na cyklicznie organizowanych naradach lub za pośrednictwem wizytatorów odwiedzających szkoły. Akcja spotkała się z dużym odzewem, zarówno w samych szkołach, jak i w prasie ogólnopolskiej – informacje na ten temat pojawiły się m.in. w serwisie Polskiej Agencji Prasowej oraz na portalach Onet.pl, Wirtualna Polska.pl czy też portalu samorządowy.pl.

O tym, że jest to przedsięwzięcie unikatowe w skali kraju świadczą już same liczby: 60 tys. sztuk plakatów to inaczej 9 ton plakatów na 20 europaletach, w przeliczeniu na kartony - 2400 szt. kartonów spakowanych w 300 kartonach zbiorczych.

Oprócz plakatów są aktualnie przygotowywane cztery książki edukacyjne dla dzieci. Do końca września br. przewiduje się opracowanie i wydruk kompletu książeczek o łącznym nakładzie 20 tys. sztuk. Już dziś Starostwo Powiatowe w Gnieźnie posiada dwa pierwsze tomy z serii „Kultura Piastów dla dzieci”. Tematyka zawarta w książkach jest ściśle powiązana z plakatami. Najmłodsi czytelnicy mogą przenieść się w czasy wojów i rycerzy, dowiedzieć się jak budowano gnieźnieńską katedrę, poznać polskich królów i książęta oraz na kartach książki odwiedzić piastowski gród. Każda z czterech publikacji zawierać będzie przystępne opisy, bogate ilustracje oraz odnośniki do miejsc w których współcześnie można podziwiać pozostałości po kulturze Piastów. Książki w przystępny sposób przybliżają najmłodszym czytelnikom najnowsze ustalenia archeologiczne i architektoniczne, nieznane jeszcze szerszej publiczności.

W przyszłości, w oparciu o rozesłane plakaty, starostwo planuje przeprowadzenie konkursów dla dzieci i młodzieży w całej Polsce na temat początków państwa polskiego. Wyjątkowe książeczki będą w nich doskonałą nagrodą.

Warto nadmienić, że władzom powiatu zależy również na tym, aby seria czterech książek była dostępna w sprzedaży zarówno w księgarniach jak i w obiektach muzealnych. Są one doskonale przygotowane zarówno pod względem treści, jak i grafiki. Z pewnością zainteresują one nie tylko młodych, ale i tych nieco starszych pasjonatów turystyki i historii naszego państwa.

Plakaty i książki w serii ‘Kultura Piastów dla dzieci’ są jednym z zadań w ramach projektu unijnego realizowanego przez gnieźnieńskie starostwo pn. „Tu powstała Polska – promocja kulturowego produktu turystycznego Powiatu Gnieźnieńskiego, wizerunkowego produktu Wielkopolski” realizowanego od początku stycznia 2011 roku w Gnieźnie w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Autorem publikacji „Kultura Piastów dla dzieci” jest gnieźnieński artysta plastyk Jarosław Gryguć.
drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki