BIPŚroda, 31.5.2023

Deutsch-Polnische Jugendbegegnung Polsko-Niemiecka Wymiana Młodzieży 2013r.

Deutsch-Polnische Jugendbegegnung Polsko-Niemiecka Wymiana Młodzieży 2013r.
i Stowarzyszenie Młodych Humanistów HVD JuHu w Berlinie.

Wizyty odbywają się na przemian w obu krajach. W tym roku to Powiat Gnieźnieński gościł uczestników z Niemiec w Polsce. Miejscem wspólnych spotkań warsztatowych, posiłków i zbiórek stał się jeden z gnieźnieńskich hoteli.

Projekty wymiany młodzieży, to zawsze okazja do zawarcia nowych znajomości, często przyjaźni na długie lata. Dzięki takim projektom rozwijają się umiejętności językowe uczestników, poznają oni zwyczaje i kulturę swoich zagranicznych kolegów, wymieniają spostrzeżenia i opinie, by w końcu łamać stereotypy i budować własny realny obraz kontaktów z europejskim sąsiadem. Jednym z wyzwań dla organizatorów młodzieżowych programów jest zapewnienie optymalnych warunków dla procesu wzajemnej integracji. Tegoroczny program rozpoczął się zajęciami warsztatowymi. Podczas dwóch pierwszych dni uczestnicy poznawali się i pracowali metodą projektów w mieszanych grupach. Dodatkowo, młodzież brała udział w różnorodnych zajęciach sportowych, zorganizowanych w hali sportowej II Liceum Ogólnokształcącego i dostosowanych do wymagań uczestników. Kolejne dni zapewniły dużo wrażeń związanych m.in. z wyjazdem do Torunia, gdzie odwiedzono nowoczesny stadion żużlowy drużyny Unibax Toruń, próbowano sił w jeździe na łyżwach i bawiono się w toruńskim Mini Aqua Parku. Podczas międzynarodowej wymiany uczestnicy dwukrotnie gościli także w Poznaniu. W piątek dzięki uprzejmości zarządu Klubu KKS „Lech” mieli okazję nieodpłatnie zobaczyć mecz Lech Poznań-Lechia Gdańska, natomiast w sobotę odwiedzili Termy Maltańskie.

Nie zabrakło również spotkania z władzami Powiatu Gnieźnieńskiego. Starosta Dariusz Pilak spotkał się z grupą miedzy innymi podczas warsztatów przeprowadzonych w sali sesyjnej starostwa. Pobyt w Gnieźnie zakończono oficjalną, uroczystą kolacją i tradycyjnym podsumowaniem projektu.
fot. Marta Antosik

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki