BIPWtorek, 11.5.2021

Pamięć o Katyniu

Pamięć o Katyniu
i delegacjami przybyłymi do Kościoła św. Trójcy w Gnieźnie -uroczystą mszą świętą pod przewodnictwem Bp. Bogdana Wojtusia uczcili pamięć Polaków zamordowanych w Katyniu w 1940 roku.

Podczas swojej homilii ks. Andrzej Grzelak nazwał popełnioną 73 lata temu zbrodnię ludobójstwem, której ofiarami … okazali się ludzie honoru […] ludzie, którzy nie dali sprowadzić się na drogę zdrady Ojczyzny.

W podobnym tonie wypowiadał się Starosta Gnieźnieński Dariusz Pilak, który w trakcie drugiej części uroczystości pod tablicą Krzyża Katyńskiego mówił:

W zjednoczonej i wspólnej Europie XXI wieku trudno nam jest pogodzić się z faktem, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu pokój i wolność były silną, ale odległą wizją. Marzeniem, które nie mogło się spełnić. Zbrodnia katyńska, przez lata skrywana i tuszowana jest jednak faktem, o którym należy pamiętać. Często podkreślam, że trudne momenty w historii naszego kraju nie mogą być odsuwane w niepamięć. Mówmy o Katyniu, Charkowie, Miednoje, Twerze, Ostaszkowie. Mówmy o ludzkiej krzywdzie i niesprawiedliwości, ale spoglądając w przeszłość uczmy się, by już nigdy nie dopuścić do tak tragicznych wydarzeń, jak te z roku 1940 […] Katyńska ofiara przyniosła nam wolność i pokój. I chociaż 73 lata temu postanowiono, że w katyńskiej mogile - obok tysięcy Polaków - pogrzebana będzie także pamięć narodu to pamięć przetrwała i trwać będzie w każdym z nas. Przekazujmy tę pamięć. O katyńskim lesie, o zbiorowej mogile, o wiośnie 1940 roku, o człowieku i człowieczeństwie, o tragicznej śmierci polskich obywateli…”

Uczestnicy uroczystości wysłuchali także okolicznościowych wystąpień Janusza Sekulskiego - prezesa oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Gnieźnie oraz Tadeusza Pateckiego - prezesa Stowarzyszenia "Katyń" z Poznania.

Specjalnym wystąpieniem pamięć poległych uczcili uczestnicy Scholiim. Ojca Pio. Uroczystość zakończono złożeniem kwiatów pod tablicą Krzyża Katyńskiego przez delegacjewładz samorządowych, duchowieństwa, służb mundurowych, uczniów gnieźnieńskich szkół, stowarzyszeń i organizacji społecznych oraz przedstawicieli rodzin katyńskich.

drukuj:
udostępnij:
Projekty realizowane przez powiat

Projekty realizowane przez powiat

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki
 
Projekt współfinansowany

Projekt Wdrożenie zaawansowanych e-usług dla klientów Starostwa Powiatowego w Gnieźnie oraz jednostek podległych współfinansowany ze środków
Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020 w ramach konkursu Rozwój elektronicznych usług publicznych