BIPPiątek, 02.6.2023

Branża w jednym miejscu, czyli co dają targi turystyczne?

Branża w jednym miejscu, czyli co dają targi turystyczne?
Targi Regionów i Produktów Turystycznych – Tour Salon odbywały się w dniach od 17 do 19 października. W tym roku na imprezie obecnych było kilkuset wystawców z kraju i zza granicy. Mocno obecne były Bałkany, Grecja, Włochy, a krajem partnerskim targów była Japonia. Nie zabrakło też różnego rodzaju wystaw tematycznych, konferencji, warsztatów i spotkań z podróżnikami min.: z Markiem Kamińskim zdobywcą biegunów, kojarzonego głównie z radiową Trójką Marcinem Kydryńskim (zagorzałym fotografem) czy bardzo już popularną i chyba najbardziej rozpoznawalną podróżniczką pośród kobiet – Martyną Wojciechowską.

Przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Gnieźnie prezentowali na wspólnym stoisku regionu nowe wydawnictwa turystyczne i gadżety wyprodukowane w ramach kończącego się aktualnie projektu unijnego pn. „Tu powstała Polska”.

Największe zainteresowanie odwiedzających dotyczyło Szlaku Piastowskiego. Tym razem oswojeni już z nowym kształtem szlaku tour operatorzy, przewodnicy i turyści chętnie zaopatrywali się w foldery na jego temat. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się również foldery dotyczące Gnieźnieńskiej Kolejki Wąskotorowej, Mitów i Legend czy Pereł Architektury Powiatu Gnieźnieńskiego.

Warto dodać, że przy okazji odbywających się targów poznańskich został rozstrzygnięty tegoroczny konkurs Polskiej Organizacji Turystycznej na Najlepszy Produkt Turystyczny. W dniu 18 października w Poznaniu odbyła się uroczystość wręczenia 10 Certyfikatów Polskiej Organizacji Turystycznej, z czego aż dwie nagrody zdobyły produkty turystyczne z Wielkopolski: Turystyka kolejowa Turkol.pl oraz Wybierz Kalisz na weekend. Szczególnie bliski powiatowi jest pierwszy produkt, w ramach którego Powiat Gnieźnieński wsparł w roku 2013 organizację imprezy pn. Dni Pary, która odbyła się na terenie gnieźnieńskiej parowozowni.

Kolejnym wydarzeniem towarzyszącym targom była konferencja programowa Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej pt. „Kto pyta nie błądzi – 50 lat Informacji Turystycznej w Wielkopolsce”, a także wystawa wydawnictw turystycznych. Na wystawie zaprezentowane zostały wydawnictwa turystyczne wykorzystywane w sieci Informacji Turystycznej w Wielkopolsce na przestrzeni 50 lat. Przedstawiona została w formie graficznej struktura Informacji Turystycznej w Wielkopolsce w różnych okresach oraz zdjęcia siedzib Informacji Turystycznej w przeszłości i współcześnie w naszym regionie.

WOT dokonał również premierowej prezentacji innowacyjnej aplikacji mobilnej GPS po Wielkiej Pętli Wielkopolski. Aplikacja GPS na urządzenia mobilne to pierwszy kompleksowy nośnik informacji turystycznej szlaku wodnego Wielka Pętla Wielkopolski. Liczący aż 690 km szlak obejmuje rzekę Wartę, Noteć i drogę wodną Warta – Kanał Bydgoski. Aplikacja jest bezpłatna i zawiera informacje o blisko 600 atrakcjach turystycznych zlokalizowanych w pobliżu szlaku, w tym m.in. o obiektach zabytkowych, szlakach rowerowych i pieszych oraz obszarach przyrody chronionej. Dostępne są także informacje praktyczne o bazie noclegowej, wypożyczalniach sprzętu wodnego, przystaniach i marinach, jak również o aktualnie odbywających się imprezach. Podróżowanie ułatwia funkcja geolokalizacji na mapie.

Pomimo zmniejszającej się roli i znaczenia targów w branży turystycznej, wypieranych coraz silniej przez nowoczesne narzędzia promocyjne, w tym głównie przez Internet, obecność na najważniejszych targach turystycznych należy traktować jako ważny element działań promocyjno - marketingowych. Cele targowe wystawców ewaluowały w kierunku trudno mierzalnych celów wizerunkowych. Kluczowymi miejscami Powiatu Gniezno dla ekspozycji swojej oferty są największe targi turystyczne w Polsce - w stolicy swojego regionu (w październiku) oraz najważniejsza impreza targowa na świecie, tj. targi ITB w Berlinie (w marcu).

Targi turystyczne to również okazja do spotkania branży, wymiany poglądów, podpatrzenia pomysłów oraz uczestnictwa w różnego rodzaju konferencjach i szkoleniach.
drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki