Wielkopolska jednym głosem
– to sygnatariusze podpisanego w dniu 22 października listu intencyjnego w sprawie organizacji obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski.
Podpisanie listu intencyjnego odbyło się w Rezydencji Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego. Po podpisaniu listu w auli kurii metropolitarnej w Poznaniu odbyła się konferencja prasowa, podczas której ze zgromadzonymi dziennikarzami spotkali się sygnatariusze listu.
Ks. Arcybiskup StanisÅ‚aw GÄ…decki omówiÅ‚ podstawowe punkty podpisanego chwilÄ™ wczeÅ›niej listu. Metropolita PoznaÅ„ski podkreÅ›liÅ‚ wspólnÄ… wolÄ™ wszystkich stron do obchodzenia uroczystoÅ›ci razem – jako ważne wydarzenie w historii Polski i KoÅ›cioÅ‚a. W liÅ›cie zapisano, iż przyjÄ™cie Chrztu przez Mieszka w 966 roku byÅ‚o wydarzeniem najÅ›ciÅ›lej zwiÄ…zanym z dzisiejszÄ… WielkopolskÄ…. Nie wolno jednak zapominać, iż byÅ‚o ono również kluczowym wydarzeniem w historii caÅ‚ego kraju. Sygnatariusze listu wyrazili deklaracjÄ™ potrzeby przygotowania wspólnego programu obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski. Program ma obejmować harmonogram uroczystoÅ›ci rocznicowych oraz ramowÄ… listÄ™ inicjatyw naukowych, kulturalnych, spoÅ‚ecznych i religijnych towarzyszÄ…cym obchodom. Wspólny wielkopolski program obchodów ma zostać przygotowany do koÅ„ca 2013 roku. W tym celu zostaÅ‚ oficjalnie powoÅ‚any wspólny Komitet Organizacyjny jako platforma koordynacji wszelkich dziaÅ‚aÅ„ zwiÄ…zanych z 1050. rocznicÄ… Chrztu Polski. Do koÅ„ca bieżącego roku winna również ruszyć specjalna witryna internetowa dedykowana jubileuszowi Chrztu Polski. Strony dostrzegÅ‚y również konieczność bliskiej współpracy z mediami opartej na wzajemnym poszanowaniu i zrozumieniu.
Ks. Arcybiskup Józef Kowalczyk dodał, iż dziś wszyscy mamy to szczęście, że zbliżającą się 1050. rocznicę Chrztu Polski możemy obchodzić wspólnie. Zbliżający się jubileusz jest swego rodzaju rekompensatą za wydarzenia z roku 1966, kiedy to nastąpił całkowity rozdział między uroczystościami kościelnymi i państwowymi.
Krzysztof Dudek Dyrektor Narodowego Centrum Kultury dopowiedziaÅ‚, że do obchodów uroczystoÅ›ci jubileuszowych włączyÅ‚ siÄ™ Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który zleciÅ‚ Narodowemu Centrum Kultury przygotowanie i realizacjÄ™ ogólnopolskiej kampanii promocyjno – edukacyjnej dotyczÄ…cej jubileuszu Chrztu Polski.
Piotr Florek Wojewoda Wielkopolski wzmocniÅ‚ wypowiedź Prymasa Polski, że agendy rzÄ…dowe chÄ™tnie włączajÄ… siÄ™ do wspólnych obchodów koÅ›cielno – paÅ„stwowych.
MarszaÅ‚ek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak stwierdziÅ‚, iż do zbliżajÄ…cej siÄ™ rocznicy region przygotowuje siÄ™ już od pewnego czasu. MarszaÅ‚ek w skrócie wymieniÅ‚ wszystkie dotychczasowe inwestycje realizowane z udziaÅ‚em Å›rodków unijnych w ramach ZPORR 2004 – 2006 oraz WRPO 2007 – 2013. Wszystkie miejsca i kluczowe obiekty zwiÄ…zane z kolebkÄ… paÅ„stwa polskiego zostaÅ‚y zmodernizowane dziÄ™ki euro funduszom. MarszaÅ‚ek wspomniaÅ‚ o inwestycjach na Wzgórzu Lecha w Gnieźnie, na Ostrowie Tumskim
w Poznaniu, na Ostrowie Lednickim, jak również w grodach w Grzybowie i Gieczu. Marszałek wyraził również swego rodzaju zaniepokojenie postępującym brakiem wiedzy polskiego społeczeństwa na temat historii powstania państwa polskiego.
Ryszard Grobelny Prezydent Poznania wskazaÅ‚ na trzy ważne aspekty jubileuszu. Po pierwsze na rangÄ™ wydarzenia, na jego ideÄ™, jak również na charakter przekazu – na konieczność dotarcia do jak najwiÄ™kszej grupy Polaków, w tym szczególnie do mÅ‚odych ludzi w nowoczesny sposób, przystajÄ…cy do aktualnych czasów.
Jan Grabkowski Starosta Poznański dodał, że Powiat Poznański chętnie włącza się w jubileusz obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski. Ze swej strony wyraził osobistą refleksję, iż kiedy w roku 1966 uczestniczył w obchodach Milenium Chrztu Polski jako mały chłopiec, przez myśl mu nie przeszło, że za kolejne 50 lat będzie jednym z sygnatariuszy listu intencyjnego w sprawie obchodów 1050. rocznicy Chrztu.
Prezydent Gniezna Jacek Kowalski również potwierdził pełną gotowość i zainteresowanie wspólnymi obchodami jubileuszu. Dodał, że piastowskie Gniezno jako miejsce koronacji pierwszych pięciu królów Polski ma znaczącą rolę do odegrania w ramach zbliżających się uroczystości.
Jako ostatni gÅ‚os zabraÅ‚ Starosta GnieźnieÅ„ski Dariusz Pilak, który niejako podsumowujÄ…c wypowiedzi przedmówców stwierdziÅ‚, iż przed wszystkimi osobami i instytucjami współorganizujÄ…cymi obchody jubileuszu Chrztu Polski stoi wielkie wyzwanie zmiany Å›wiadomoÅ›ci i wiedzy Polaków co do poczÄ…tków paÅ„stwa polskiego. NawiÄ…zujÄ…c do słów MarszaÅ‚ka, Starosta dodaÅ‚, iż należy przywrócić Wielkopolsce należnÄ… rangÄ™ i znaczenie, jakie region Major Polonia odegraÅ‚ w procesie ksztaÅ‚towania siÄ™ zrÄ™bów paÅ„stwa na przeÅ‚omie X/XI wieku. Podczas konferencji zostaÅ‚ również zaprezentowany jeden z czterech plakatów edukacyjnych przygotowanych w ramach zadania „Kultura Piastów dla dzieci” (w ramach projektu unijnego pn. „Tu powstaÅ‚a Polska”) oraz kolejny piÄ…ty plakat pn. „Chrzest Mieszka i poczÄ…tki chrzeÅ›cijaÅ„stwa w Polsce”, który zostaÅ‚ już teraz przygotowany na okoliczność obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski. Starosta wspomniaÅ‚ również, że wszystkie kluczowe miejsca, o których dziÅ› mowa – Gniezno, Lednica, PoznaÅ„ – stanowiÄ… rdzeÅ„ Szlaku Piastowskiego zmienionego w ostatnich trzech latach w ramach współpracy dwóch województw i przy honorowym wsparciu marszaÅ‚ków (wielkopolskiego i kujawsko – pomorskiego).