BIPNiedziela, 28.5.2023

Na rowery..! czyli nowe szlaki w Powiecie Gnieźnieńskim

Na rowery..! czyli nowe szlaki w Powiecie Gnieźnieńskim
Wytyczone od podstaw i profesjonalnie oznakowane trasy prowadzą przez najbardziej urokliwe i bogate w walory kulturowe i krajoznawcze tereny.

Dostrzegając potencjał terenów Pojezierza Gnieźnieńskiego, samorząd Powiatu Gnieźnieńskiego podjął się w latach 2011–2013 wytyczenia oraz oznakowania szlaków rowerowych.
W roku 2011 r. rozpoczynając działania mające na celu profesjonalne oznakowanie rowerowych szlaków turystycznych na terenie powiatu gnieźnieńskiego, ogłoszono otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego z zakresu turystyki pn. „Przygotowanie koncepcji szlaków rowerowych w Powiecie Gnieźnieńskim”. Wówczas ofertę złożyła jedna organizacja, Uczniowski Klub Sportowy – Gnieźnieński Klub Kolarstwa Górskiego – autor koncepcji szlaków rowerowych Powiatu Gnieźnieńskiego.
W roku następnym, na podstawie przygotowanej koncepcji należało przygotować dokumentację techniczną dla oznakowania szlaków, na którą składały się m.in.: spis ilości tabliczek informacyjnych, słupków oraz innych rozwiązań w celu oznakowania wytyczonych szlaków. Ponadto wykonawca był zobowiązany do dokonania wstępnych uzgodnień z właścicielami zarządców dróg, przez które przebiegają szlaki. Dopiero na podstawie tej dokumentacji ogłoszono przetarg w roku 2013. W tym samym roku konsekwentnie finalizując uprzednie działania, powstało pięć tras o różnorodnej długości oraz stopniu trudności.

Cały system szlaków rowerowych powiatu gnieźnieńskiego oparty jest na pięciu dużych pętlach startujących i kończących się na rynku w Gnieźnie. Wszystkie szlaki rozpoczynają swój bieg przy Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej w Gnieźnie, i dalej rozchodzą się gwiaździście. Co ciekawe, cztery duże pętle podzielone zostały szlakiem łącznikowym w taki sposób, aby umożliwić rowerzystom wybranie dwóch wariantów – dłuższego i krótszego. W związku z tym, zostały one też odpowiednio oznakowane. Oprócz kolorowego prostokąta informującego nas na jakim szlaku się znajdujemy, oznakowanie zostało autorsko uzupełnione o symbol cyfry „1” i „2”. „1” oznacza główną pętlę szlaku, tę dłuższą, natomiast „2” łącznik lub inaczej mówiąc, krótszą wersje szlaku. „2” spotykamy już na trasie i wtedy możemy zdecydować czy mamy jeszcze siłę i chęci, by jechać dalej „1” czy może skracając dystans wybieramy wariant z „2”.

W sumie oznakowano ok. 286 km szlaków z czego główne pętle to:
  1. szlak czerwony o długości: 47,6 km,
  2. szlak niebieski o długości: 65 km,
  3. szlak żółty o długości: 49 km,
  4. szlak zielony o długości: 45,2 km,
  5. szlak szary o długości: 58,9 km.
Wszystkie nowo oznaczone trasy, zostały opisane w folderze „Rowerem” w ramach projektu „Tu powstała Polska – promocja kulturowego produktu turystycznego Powiatu Gnieźnieńskiego, wizerunkowego produktu Wielkopolski" dofinansowanego z UE.

“Zobacz nasze nowe szlaki”
drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki