BIPŚroda, 31.5.2023

Na rower po śladach GPS

Na rower po śladach GPS
Rowerzystów przemieszczających się po szlakach oznakowanych w kolorze czerwonym, niebieskim, szarym, zielonym i żółtym może dodatkowo wspomóc własny telefon komórkowy.

Najwygodniejszym sposobem na korzystanie z zapisu tras rowerowych w formacie „gpx” jest posiadanie telefonu wyposażonego w GPS ze ściągniętą darmową aplikacją np. typu Endomondo. Współpracuje ona z większością telefonów komórkowych wyposażonych w system GPS i system: Android, Windows Phone czy iPhone.

Skąd pobrać aplikację typu Endomondo? Należy połączyć się telefonem z siecią Wi-Fi. Wejść na stronę www.endomondo.com/download/concise. Po otwarciu się strony należy na niej wybrać rodzaj systemu operacyjnego własnego telefonu i podać adres e-mail, na który zostanie wysłany link przekierowujący na stronę Google Play Store. Na tej stronie należy znaleźć bezpłatną wersję Endomondo Sports Tracker, kompatybilną z posiadanym telefonem.

Można również pobrać bezpłatnie Endomondo z iTunes/ App Store (telefony Apple), strony Windows Marketplace (telefony z systemem Windows Phone) lub bezpośrednio ze strony Google Play (system Android).

Jak zaimportować ślady GPS do aplikacji Endomondo?
 1. Pobieramy interesujący nas szlak na telefon w formacie „gpx” (jeden z pięciu poniżej)
 2. Uruchamiamy aplikację
 3. Wybieramy: Nowy trening -> importuj z pliku
 4. Wybieramy wcześniej ściągnięty plik zapisany w pamięci telefonu za pomocą polecenia przeglądaj
 5. Klikamy: dalej i następnie zapisz
 6. Trasa zostanie wczytana i wyświetlona na ekranie.
Poniżej - poszczególne trasy rowerowe przeznaczone na urządzenia wyposażone w system GPS.

Szlak czerwony
Szlak niebieski
Szlak szary
Szlak zielony
Szlak żółty

Warto przypomnieć, iż uroczyste otwarcie szlaków rowerowych Powiatu Gnieźnieńskiego odbyło się w dniu 24 maja br. Udostępniono 5 zupełnie nowych szlaków rowerowych, o łącznej sumie ok. 286 km. Wytyczone od podstaw i profesjonalnie oznakowane trasy prowadzą przez najbardziej urokliwe i bogate w walory kulturowe i krajoznawcze tereny.

Cały system szlaków rowerowych Powiatu Gnieźnieńskiego oparty jest na pięciu dużych pętlach startujących i kończących na rynku w Gnieźnie. Wszystkie szlaki rozpoczynają swój bieg przy Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej w Gnieźnie, i dalej rozchodzą się gwiaździście.

Co ciekawe, cztery duże pętle podzielone zostały szlakiem łącznikowym w taki sposób aby umożliwić rowerzystom wybranie dwóch wariantów – dłuższego i krótszego. W związku z tym, zostały one też odpowiednio oznakowane.

Oprócz kolorowego prostokąta informującego na jakim szlaku rowerzysta się aktualnie znajduje, oznakowanie zostało autorsko uzupełnione o symbol cyfry „1” i „2”.

„1” oznacza główną pętlę szlaku, tą dłuższą, natomiast „2” łącznik lub inaczej mówiąc, krótszą wersje szlaku. „2” spotykamy już na trasie i wtedy możemy zdecydować czy mamy jeszcze siłę i chęci, by jechać dalej „1”, czy może skracając dystans wybieramy wariant z „2”.

W sumie przez teren Powiatu Gnieźnieńskiego przebiega ok. 286 km szlaków rowerowych, z czego główne pętle to:
 1. szlak czerwony o długości: 47,6 km,
 2. szlak niebieski o długości: 65 km,
 3. szlak żółty o długości: 49 km,
 4. szlak zielony o długości: 45,2 km,
 5. szlak szary o długości: 58,9 km.
drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki