BIPNiedziela, 28.5.2023

Polsko-ukraińska młodzieżowa akademia samorządności

Polsko-ukraińska młodzieżowa akademia samorządności
W projekcie uczestniczyli uczniowie z powiatu gnieźnieńskiego oraz delegacje z partnerskich ukraińskich samorządów – Miasta Browary i Rejonu Humańskiego.

Projekt zakładał tygodniowy pobyt 54 uczestników z polskich i ukraińskich samorządów w Drawsku Pomorskim. Koszty zakwaterowania i wyżywienia delegacji, jak również wszelkich przejazdów, zostały pokryte ze środków projektowych MEN.Program obejmował trzy dni szkolenia z zakresu europejskiej karty samorządu terytorialnego oraz struktury, funkcjonowania, zadań i finansowania poszczególnych szczebli samorządu: gmin, powiatów i województw.Omówiono również podstawowe zasady i wartości funkcjonowania Unii Europejskiej, w tym: genezę jej utworzenia, organy władzy i instytucje europejskie, główne zasady funkcjonowania Unii Europejskiej, polityki UE, fundusze europejskie, polską drogę do Unii Europejskiej oraz wszechstronny bilans członkostwa.

W ramach projektu zorganizowana została wycieczka i wizyta w Starostwie Powiatowym w Drawsku Pomorskim oraz krótki wypoczynek w Kołobrzegu. Młodzież realizująca projekt, poza uczestnictwem w panelach szkoleniowych, miała okazję poznać naszych ukraińskich sąsiadów oraz przybliżyć im polską kulturę. Powiat Gnieźnieński reprezentowała grupa młodzieży wraz z opiekunem z III Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Sobieskiego w Gnieźnie. Jako jedyny samorząd zaprosiliśmy do uczestnictwa obu naszych ukraińskich partnerów – łącznie grupę 10 osób.

Zobacz krótki film, którego autorem jest uczestnik projektu – Andrew Zayets
drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki