BIPPoniedziałek, 29.5.2023

Gniezno - Miastem dialogu

Po raz pierwszy Zjazdowi Gnieźnieńskiemu ma towarzyszyć cykl imprez o charakterze świeckim. Celem rozciągnięcia wydarzeń toczących się w Gnieźnie jest medialna promocja Pierwszej Stolicy. Istnieje ponadto szansa, że Gniezno stanie się miejscem wzrostu odwiedzin w tym okresie wielu turystów zachęconych wzięciem udziału w wielu wydarzeniach mających miejsce w tym okresie.
Ponadto sami mieszkańcy Gniezna i powiatu odczuwają brak imprez kulturalnych o szerszym zasięgu. III i IV Zjazd Gnieźnieński, które odbywały się w marcu 2003 r. i 2004 r. z uwagi na niesprzyjającą aurę odbywały się bez uczestnictwa i zaangażowania ze strony miejscowych władz i mieszkańców. Z uwagi na ten fakt, organizator Kongresu zaproponował zmianę terminu i udział w przedsięwzięciu samorządom lokalnym i innym podmiotom. Wrześniowy termin, biorąc pod uwagę organizację innego typu imprez w kraju, wydał się najbardziej optymalny dla organizacji Zjazdu w poszerzonej formule.
Wydarzenia poprzedzające Zjazd rozpoczną się w piątek (weekend wcześniej) 9 września 2005 r. Organizacja imprez w dniach 9 - 11 września spoczywać będzie na Starostwie Powiatowym w Gnieźnie oraz Urzędzie Miejskim w Gnieźnie.
Ponadto udział w przedsięwzięciu "Gniezno - Miastem Dialogu" zapowiedziały następujące instytucje:
 • Kolegium Europejskie ( organizator: biennale form artystycznych, sesja popularno-naukowa, Międzynarodowe Spotkania Młodzieży Akademickiej)
 • ZHP, ZHR oraz Zawiszacy (organizacja zlotu hufca - dialog wszystkich harcerzy oraz pomoc organizacyjna podczas organizacji Zjazdu i imprez przygotowanych przez Starostwo i Urząd Miejski)
 • Młodzieżowy Dom Kultury w Gnieźnie
 • Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie
 • Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy
 • Muzeum Początków Państwa Polskiego
 • PTTK oddział Ziemi Gnieźnieńskiej
 • Stowarzyszenie Naukowe Archeologów
 • Kino PIAST w Gnieźnie
 • Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie
 • Stowarzyszenie "Civitas Christiana"
 • Towarzystwo Wielkopolska-Izrael
 • I in.

Projekt programu 9-11 września:

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Folklorystycznej
Gniezno, 9 września 2005 r.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Folklorystycznej ma się odbyć w dniu 9 września 2005 r. Festiwal ma zainaugurować cykl imprez "Gniezno - Miastem Dialogu". Planowany jest w tym przedsięwzięciu udział 5 - 7 zespołów folklorystycznych, z Polski i zza granicy. Zaproszenie do udziału w Festiwalu otrzymały zespoły folklorystyczne z zaprzyjaźnionych powiatów Powiatu Gnieźnieńskiego i miast partnerskich Gniezna, jak również pozostałych gmin wchodzących w skład powiatu. Przewidywany jest ponadto występ gwiazdy muzyki folk.
Przewiduje się rozpoczęcie koncertu festiwalowego w piątek, 9 września ok. godz. 18.00. Koncert będzie się odbywał w samym sercu Gniezna, czyli na Rynku i potrwa do ok. godz. 22.00. Zespoły, po głównym występie na scenie przeniosą się do restauracji i kafejek w centrum miasta. Będą się tam odbywały występy kameralne. Obecnie trwają rozmowy z restauratorami na temat ich udziału w projekcie.
Głównym rezultatem realizacji zadania ma być organizacja imprezy kulturalnej na wysokim poziomie artystycznym i organizacyjnym. Ponadto zakłada się następujące rezultaty:
 • poznanie poprzez folklor kultury polskiej i innych narodów przez uczestników festiwalu i osoby biorące udział w przedsięwzięciu (mieszkańcy i osoby przyjezdne)
 • wzrost atrakcyjności kulturalnej Gniezna
 • przyjazd turystów i mieszkańców Wielkopolski ( i nie tylko) do Gniezna na inaugurację cyklu imprez z serii Gniezno - Miastem Dialogu
Po zakończeniu projektu istnieje możliwość zorganizowania obwoźnej wystawy fotograficznej przedstawiającej przebieg Festiwalu, która mogłaby zostać zaprezentowana we wszystkich miastach, skąd pochodziły zespoły biorące udział w projekcie. Zdjęcia wykonaliby gnieźnieńscy fotograficy. Wystawę posiada na stanie Starostwo Powiatowe w Gnieźnie.

"Vivat Otto!!!" Gnieźnieńskie ucztowanie ottońskie
Gniezno, 10 września 2005 r.

W marcu 1000 roku Cesarz Otto III przybył do Gniezna, gdzie u grobu Świętego Wojciecha włożył diadem na głowę Księcia Bolesława Chrobrego. W ten sposób uznając Księcia za władcę równego sobie włączył ówczesną Polskę w europejski, łaciński krąg kulturowy o antycznych korzeniach.
"Vivat Otto !!!" to widowisku uliczne mające się odbyć w dniu 10 września 2005 r., w którym udział wezmą pasjonaci skupieni wokół różnego rodzaju towarzystw społecznych, kulturalnych, ośrodków kultury i placówek naukowych zajmujących się i kultywujących tradycje wczesnego średniowiecza, tradycje związane z początkami państwa polskiego.
Widowisko "Vivat Otto!!!" po raz pierwszy było zorganizowane w roku 2000 w rocznicę Milenium Zjazdu Gnieźnieńskiego. Ze względu na wysoki koszt nie udało się jej powtórzyć po raz drugi. W roku 2005 mija 5 lat od tamtego wydarzenia.
Celem widowiska "Vivat Otto!!!" jest przypomnienie wydarzeń historycznych i nawiązanie do wydarzeń jakie miały miejsce w Gnieźnie w 1000 roku. Przedsięwzięcie ma ponadto uchwycić moment kształtowania się pierwszych więzi polsko-niemieckich, wskazać miejsce Polski w średniowiecznej Europie jako równorzędnego partnera w stosunkach międzynarodowych.
Jednocześnie ma to być dla mieszkańców Gniezna i Powiatu, jak i przybyłych gości doskonała okazja do wspólnej zabawy.

Najważniejsze punkty widowiska - 10 września 2005 r.

 • Ok. godz. 16.00 - 17.00 przemarsz orszaku cesarsko-książęcego do grobu św. Wojciecha - w orszaku wezmą udział drużyny wojów oraz zaproszeni goście. Orszak wyruszy ze Stada Ogierów w Gnieźnie, przez ulicę Tumską, zrobi pętlę na Rynku i dotrze do Katedry Gnieźnieńskiej. Tam Cesarza i Księcia w średniowiecznych strojach przywitają miejscowe władze (Marszałek , Starosta, Prezydent), zgromadzona publiczność oraz dźwięki kilkunastu bębnów i trąbit. Pod Katedrą aktorzy z gnieźnieńskiego Teatru przedstawią krótką scenkę historyczną
 • po przemarszu - otwarcie imprezy na Rynku i zaproszenie do wspólnej uczty, z udziałem gwiazdy
 • do godz. 20.00 program artystyczny na Rynku w wykonaniu zespołów Młodzieżowego Domu Kultury i Miejskiego Domu Kultury w Gnieźnie, degustacje
 • ok. godz. 20.00 Wyspa Jelonek - inscenizacja śmierci św. Wojciecha przy użyciu światła i dźwięku ok.45-60 min

Jarmark średniowieczny
Gniezno, 10-11 września 2005 r.

Jarmark średniowieczny to żywe spotkania z historią, z obyczajami wczesno-piastowskimi. Projekt zakłada dwudniowe spotkania z dawnymi rzemiosłami - 10 i 11 września 2005 r. na Rynku.. W tym samym czasie co jarmark w ramach projektu "Gniezno - Miastem Dialogu" będą odbywały się następujące imprezy: Gnieźnieńskie Ucztowanie Ottońskie (sobota, 10 września) oraz Festiwal Teatrów Ulicznych (niedziela, 11 września). Jarmark to kolejna atrakcja i propozycja w ramach obchodów VI Zjazdu Gnieźnieńskiego.
Uczestnicy jarmarku będą mogli zapoznać się z następującą prezentacją rzemiosł z X-XI wieku:
 • jubiler - pokaz wykonywania ozdób
 • brązownik - wytop przedmiotów z brązu
 • repuser - prezentacja zdobnictwa ozdób jubilerskich
 • kowal - wykuwanie przedmiotów z żelaza
 • piec hutniczy - dymarka - prezentacja wytopu zelaza
 • dziegciarz - pokaz wypalania dziegdziu i smoły
 • mennica - wybijanie monet
 • garncarstwo - pokaz lepienia i obtaczania naczyń glinianych
 • rogownictwo - wykonywanie przedmiotów z kości i rogów
 • bursztyniarstwo - obróbka bursztynu
 • skórnictwo - pokaz obróbki skóry i wyrobów przedmiotów
 • tkactwo - prezentacja tkanin na bardku, tabliczkach i warsztacie tkackim
 • bednarstwo - prezentacja wyrobu, naczyń drewnianych
 • zbrojownia - prezentacja uzbrojenia z możliwością przymierzenia
 • instrumenty muzyczne - pokaz gry na instrumentach dętych i strunowych
 • prasa Gutenberga - prezentacja najstarszego sposobu drukowania
 • pieczęcie i drzeworyty - pokaz odciskania pieczęci i odbijania drzeworytów
 • kaflarstwo - prezentacja ozdobnych kafli piecowych
Ponadto przy okazji jarmarku będą się odbywały różnego typu potyczki średniowieczne, takie jak: strzelanie z łuku, rzucanie podkową do beczki, przejażdżka koniem w średniowiecznym stroju, przeciąganie liny, rzucanie do celu. Będzie również można pochwalić się najładniejszym strojem średniowiecznym oraz umiejętnościami gry na rogu, picia miodu na czas, czy też zgniataniem orzechów "pupą" przez białogłowy. Atrakcją mają być również różnego rodzaju konkursy: na najdłuższe włosy męskie, taneczny - na najlepiej wykonany średniowieczny taniec itp. Werdykty w danych kategoriach konkursowych będą ogłaszane poprzez podnoszenie tabliczek z punktami przez wybrane osoby z publiczności.
W miejscu, gdzie będzie odbywał się jarmark drużyny wojów gnieźnieńskich będą o różnych porach prezentowali pokaz walk średniowiecznych.

Festiwal Teatrów Ulicznych
Gniezno, 11 września 2005 r.

Projekt ma na celu stworzenie możliwości poznania kultury innych krajów ( miast partnerskich), wymianę młodzieży, prezentacje artystyczne, pokazy sztuki teatralnej i spektaklów odbywających się w innych krajach(zapoznanie z tematyką).
Festiwal Teatrów Ulicznych ma się odbyć w dniu 11 września 2005 r. Festiwal jest częścią cyklu imprez "Gniezno - Miastem Dialogu". Planowany jest w tym przedsięwzięciu udział 4 grup teatralnych , z Polski i z miast partnerskich Miasta Gniezna. Zaproszenie do udziału w Festiwalu otrzymały grupy teatralne z zaprzyjaźnionych miast partnerskich Gniezna, miast polskich, wykazujących chęci uczestnictwa, jak również gmin powiatu gnieźnieńskiego. Festiwal ma za zadanie połączyć koneserów sztuki jak również wszystkich zainteresowanych i widzów. Istnieje możliwość stworzenia Wielkiego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego,
Przewiduje się rozpoczęcie Festiwalu Teatrów Ulicznych w dniu 11.09.2005 niedziela) o godzinie 15.00. Festiwal będzie się odbywał w samym centrum Gniezna, czyli na ulicy Chrobrego, Rynku, ulicy Tumskiej i potrwa do ok. godz. 20.00. Grupy, po głównym występie i pokazie artystycznym na ulicach miasta przejdą nad jezioro Jelonek, gdzie planuje się spektakl teatralny w wykonaniu aktorów Teatru im. A. Fredry w Gnieźnie.

Agnieszka Rzempała-Chmielewska

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki