Szlak Piastowski 2014+, czyli nowy model koordynacji Szlaku
Dla szlaku uważanego za jeden z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych szlaków turystycznych w Polsce jest to milowy krok w kierunku do nowoczesności i podniesienia konkurencyjności regionu.
MiÄ™dzyregionalne konferencje, poÅ›wiÄ™cone tematyce Szlaku Piastowskiego, odbywajÄ… siÄ™ z inicjatywy Rady Programowo – Naukowej ds. Szlaku Piastowskiego naprzemiennie – raz na terenie województwa wielkopolskiego, raz – kujawsko – pomorskiego. Pierwsza konferencja miaÅ‚a miejsce w 2012 r. w Gnieźnie, druga – w 2013 r. w InowrocÅ‚awiu. Trzecia edycja tego wydarzenia poÅ›wiÄ™cona byÅ‚a nowemu modelowi koordynacji dziaÅ‚aÅ„ na jednym z najpopularniejszych szlaków turystyki kulturowej w Polsce.
Przebudowa Szlaku Piastowskiego nieprzerwanie trwa od 2011 roku. SamorzÄ…d Powiatu GnieźnieÅ„skiego majÄ…c Å›wiadomość niskiego poziomu autentycznoÅ›ci i spójnoÅ›ci obiektów szlaku zwróciÅ‚ siÄ™ do MarszaÅ‚ka Marka Woźniaka z wnioskiem o dokonanie restytucji Szlaku Piastowskiego. W odpowiedzi na niniejszÄ… inicjatywÄ™ MarszaÅ‚ek Województwa Wielkopolskiego wspólnie z MarszaÅ‚kiem Województwa Kujawsko – Pomorskiego powoÅ‚ali RadÄ™ Programowo – NaukowÄ… ds. Szlaku Piastowskiego. Na przewodniczÄ…cego Rady powoÅ‚ano StarostÄ™ GnieźnieÅ„skiego. DziaÅ‚ajÄ…ca pod patronatem obu marszaÅ‚ków blisko 30 osoba grupa naukowców, urzÄ™dników i specjalistów od turystyki szybko zabraÅ‚a siÄ™ do pracy, dlatego też na efekty nie trzeba byÅ‚o dÅ‚ugo czekać.
Co tak naprawdę wydarzyło się do tej pory na Szlaku Piastowskim? Przede wszystkim całkowicie uległ zmianie jego przebieg. Oczywiście nadal znajdują się na nim takie okręty flagowe jak Gniezno, Lednica, Poznań, czy Kruszwica. Przeprowadzony przez grupę cenionych naukowców audyt historyczny doprowadził jednak do wykreślenia miejscowości, które z Piastami nie miały i nie mają nic wspólnego. W sposób oczywisty wpłynęło to na kształt szlaku, który ma teraz charakter liniowy, z dwiema trasami przecinającymi się w Gnieźnie. Jest to znaczna zmiana, gdyż do tej pory jego najbardziej znaną wersją była tzw. ósemka. Warto także wspomnieć o zupełnie nowym logotypie Szlaku Piastowskiego, jak również o fakcie, że w 2012 roku Polska Organizacja Turystyczna przyznała mu certyfikat dla najlepszego produktu turystycznego.
Najbliższy czas przyniesie dalsze zmiany. Na bazie podpisanego właśnie porozumienia do końca 2014 roku zostanie wyłoniony koordynator wielkopolskiej części szlaku. Będzie to kluczowa osoba, odpowiedzialna m.in. za współpracę z poszczególnymi obiektami, pakietyzację szlaku, czy kontakty z mediami i ew. sponsorami. Taki model zarządzania jest w Polsce bardzo mało znany, jednak doskonale sprawdza się w Europie. Funkcjonowanie koordynatora będzie możliwe dzięki finansowemu wsparciu wszystkich samorządów znajdujących się na szlaku. Nie można także pominąć faktu, że zapisy dotyczące wielomilionowych projektów na Szlaku Piastowskim znalazły się w kontraktach terytorialnych obu województw. Istnieje więc realna szansa, że dzięki wsparciu
z funduszy unijnych, przestrzeń Szlaku Piastowskiego wzbogaci się już wkrótce o zupełnie nowe atrakcje, a sam szlak zostanie w odpowiedni sposób oznakowany w terenie.
WiÄ™cej informacji o przebudowie Szlaku Piastowskiego oraz na temat dziaÅ‚alnoÅ›ci Rady Programowo – Naukowej ds. Szlaku Piastowskiego na stronie www.tupowstalapolska.pl w zakÅ‚adce Szlak Piastowski.