BIPPiątek, 02.6.2023

Za nami XIII Rajd Turystyczny „Szlakami Powstania Wielkopolskiego”

Za nami XIII Rajd Turystyczny „Szlakami Powstania Wielkopolskiego”
oraz Zespół Szkolno–Gimnazjalny w Zdziechowie. Honorowy patronat nad rajdem objęła Starosta Powiatu Gnieźnieńskiego Beata Tarczyńska.

Głównym celem rajdu, w którym udział wzięło aż 156 uczestników, było uczczenie 96. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Trasa liczyła 9 km. Rajd rozpoczął się na cmentarzu św. Piotra, gdzie Paweł Trygalski – nauczyciel historii z Gimnazjum nr 2 w Gnieźnie - przypomniał przebieg powstania na Ziemi Gnieźnieńskiej. Następnie zapalono znicze i minutą ciszy uczczono wszystkich poległych powstańców. Dalej rajd przebiegał przez Obórkę do Zdziechowy.

Uczestnicy w trzech grupach prowadzonych przez przodowników turystyki pieszej: Katarzynę Tubacką, Krystiana Grajczaka i Radosława Matyska dotarli do kościoła p.w. NMP Nieustającej Pomocy w Zdziechowie. Prezes PTTK Krystian Grajczak przedstawił historię tego obiektu, wybudowanego w latach 1937-1939, jako wotum za zwycięską bitwę pod Zdziechową i odzyskanie przez Polskę niepodległości. Symboliczny znicz zapalono przy pomniku w centrum wsi. Wysłuchano również historii Pałacu Rodziny Wendorffów.

Na mecie rajdu, w Zespole Szkolno–Gimnazjalnym, na turystów czekała grochówka z kiełbasą, drożdżówka i ciepła herbata, a także test wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim, którego zwycięzcami zostali:

W kategorii szkół podstawowych:
  • Marcin Czudowski – SP nr 5
  • Rozalia Gruszczyńska – SP nr 5
  • Ewa Król – SOSW Gniezno
W kategorii szkół gimnazjalnych:
  • Mikołaj Nowicki – Gimnazjum Stowarzyszenia „Rodzice – Dzieciom”
  • Filip Sypniewski – Gimnazjum Stowarzyszenia „Rodzice – Dzieciom”
  • Mikołaj Nowicki - Gimnazjum Stowarzyszenia „Rodzice – Dzieciom”
Nagrody dla zwycięzców oraz drobne upominki dla wszystkich uczestników rajdu ufundowało Starostwo Powiatowe w Gnieźnie. Uczestnicy, poza nowymi wiadomościami, zdobyli kolejne punkty do Odznaki Turystyki Pieszej oraz okolicznościową pieczątkę.

Komandor Rajdu Ewa Bosacka podziękowała wszystkim za wspólne wędrowanie i miłą atmosferę, a także pomoc organizacyjną.

Już dzisiaj zapraszamy na kolejny Zimowy Rajd Turystyczny organizowany przez Oddział PTTK Ziemi Gnieźnieńskiej dnia 7 lutego.

PTTK Gniezno
drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki