BIPNiedziela, 04.6.2023

Ogólnopolskie obchody 1050. rocznicy chrztu Polski rozpoczną się w Gnieźnie!

Ogólnopolskie obchody 1050. rocznicy chrztu Polski rozpoczną się w Gnieźnie!
Najważniejsze uroczystości rozpoczną się się 14 kwietnia 2016 roku w Gnieźnie, a następnie przeniosą się na Ostrów Lednicki oraz do Poznania.

Przygotowania, w które zaangażowane są przede wszystkim władze kościelne i samorządowe z Gniezna oraz Poznania, weszły już w decydującą fazę. Chociaż nie jest znany jeszcze pełen kalendarz wydarzeń planowanych na dwa najbliższe lata, wiadomo już mniej więcej jak będą wyglądały najważniejsze 3 dni obchodów. I tak, jeśli chodzi o nasz powiat, planowane jest odprawienie w katedrze gnieźnieńskiej uroczystej Mszy Świętej, podczas której Episkopat Polski dziękować będzie za wydarzenia z roku 966. Popołudniu natomiast zebrani biskupi udadzą się na Ostrów Lednicki, gdzie zabrzmi dzwon jubileuszowy.

Główne uroczystości poprzedzać będzie jednak szereg innych wydarzeń. Za pierwsze z nich uznać można kwietniowe obchody świętowojciechowe w roku 2015, podczas których wspominana będzie inna bardzo ważna rocznica – 990-lecie koronacji Bolesława Chrobrego. Natomiast 6 czerwca br., czyli równo rok po ingresie arcybiskupa Wojciecha Polaka, w całej diecezji rozpocznie się nowenna, która ma podkreślać duchowy wymiar obchodów. Szczególny kształt ma mieć także jubileuszowy – X Zjazd Gnieźnieński, który zaplanowany został na marzec 2016 r.

Cały czas uzupełniany jest także program wydarzeń organizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego, placówki muzealne itp. Na ten moment potwierdzone jest już m.in. organizacja kilku konferencji naukowych, wystaw czasowych oraz innych inicjatyw, szeroko odnoszących się do rocznicy chrztu.
drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki