BIPSobota, 10.6.2023

Michał Bernard Wojtczak i Łukasz Kuropaczewski uhonorowani przez Starostów Gnieźnieńskich

Michał Bernard Wojtczak i Łukasz Kuropaczewski uhonorowani przez Starostów Gnieźnieńskich
Wyróżnieni odebrali nagrodę z rąk Beaty Tarczyńskiej, Starosty Gnieźnieńskiego, pełniącej funkcję Przewodniczącej Kapituły. Uroczystość miała miejsce w auli I LO w Gnieźnie,podczas spotkania noworocznego, które odbyło się 5 lutego.

Poniżej przedstawiamy sylwetki wyróżnionych osób.

Michał Bernard Wojtczak, przedsiębiorca, poseł na SejmX kadencji.Założyciel Fundacji Patria. Urodził się 18 sierpnia1956 roku w Poznaniu. W 1980 roku ukończył studia na Politechnice Poznańskiej. W połowie lat 80. rozpoczął prowadzenie własnego przedsiębiorstwa przemysłowego. W 1989 roku, z ramienia Komitetu Obywatelskiego, uzyskał mandat posła na Sejm kontraktowy. W rządzie Tadeusza Mazowieckiego był wiceministrem rolnictwa, a następnie przemysłu w randze podsekretarza stanu. W kolejnych wyborach nie ubiegał się o reelekcję. Na początku lat 90. znalazł się wśród twórców Unii Wielkopolan opowiadającej się za wzmocnieniem regionów. W 2003 roku, pod wpływem własnych doświadczeń, związanych z przebytym wylewem krwi do mózgu i wieloletnią rehabilitacją, powołuje do życia Fundację PATRIA w Poznaniu. W 2007 roku siedziba organizacji została przeniesiona do Skrzetuszewa. Głównym celem Fundacji jest wspieranie dzieci i młodzieży niechcianej oraz rehabilitacja osób niepełnosprawnych. W tym celu trwa budowa nowoczesnego Ośrodka Rehabilitacyjnego w Imiołkach nad jeziorem Lednica. W 2011 roku odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Łukasz Kuropaczewski, Dyrektor Artystyczny Akademii Gitary, jeden z najwybitniejszych polskich gitarzystów klasycznych. Urodził się w 1981 roku w Gnieźnie. Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku 10 lat. Absolwent Szkoły Talentów w Poznaniu, Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz prestiżowego PeabodyConservatory of the Johns Hopkins University w USA, gdzie studiował pod okiem Maestro Manuela Barrueco. Występował z recitalami na scenach całego świata. Współpracował miedzy innymi z: Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, New York PhilharmonicOrchestra czy San Francisco Symphony. Znakomity i ceniony pedagog. Prowadzi kursy oraz lekcje mistrzowskie na licznych uniwersytetach w Europie i obu Amerykach, a także podczas wielu festiwali gitarowych w kraju i za granicą. W latach 2007-2009 był wykładowcą na University of Pennsylvania w Filadelfii. Obecnie prowadzi międzynarodową klasę gitary w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Nagrał sześć płyt. Od 2008 roku Dyrektor Artystycznym Akademii Gitary – festiwalu odbywającego się w 35 miejscowościach w Wielkopolsce. Inauguracja pięciu edycji Festiwalu odbyła się w Gnieźnie. Trzykrotnie nominowany do Paszportu Polityki, a w roku 2008 do Gwarancji Kultury TVP Kultura. Laureat Nagrody Marszałka Województwa Wielkopolskiego.Ojciec chrzestny Centrum Kultury Scena To Dziwna.

Przypomnijmy, Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego ustanowiona została z początkiem roku 2013 przez starostów gnieźnieńskich piastujących to stanowisko od 1999 roku. Nagroda ma na celu uhonorowanie osób wykazujących się wybitnymi zasługami na rzecz Powiatu Gnieźnieńskiego. Każdego roku mogą zostać nagrodzone maksymalnie dwie osoby – jedna osoba z powiatu i jedna spoza jego granic. Co ważne, dana osoba może otrzymać to wyróżnienie tylko jeden raz.

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki