BIPNiedziela, 28.5.2023

Ekoliderzy 2015 już znani

Ekoliderzy 2015 już znani
Idea konkursu opiera się na działaniach z zakresu gospodarki odpadami oraz edukacji przyrodniczej dzieci i młodzieży – wyjaśnia Magdalena Musiałowicz, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Gnieźnie. – To prawda, Ekolider jest złożonymi wymagającym konkursem obejmującym wiele kategorii: odzysk surowców wtórnych, odzysk nakrętek od butelek PET, pomoc zwierzętom leśnym, zbiórkę zużytych baterii oraz „ekolans”, a więc pomysł na propagowanie inicjatyw i edukacji ekologicznej społeczeństwa. Wszystkie wymienione działania zostają udokumentowane w kronikach aktywności ekologicznej, które przybierają zazwyczaj bardzo oryginalne i nowatorskie formy – tłumaczy dyrektor Musiałowicz.

W jubileuszowej edycji konkursu wzięło udział 17 placówek oświatowych z Gniezna i powiatu gnieźnieńskiego, poczynając od przedszkoli, aż do szkół ponadgimnazjalnych. Łącznie zebrano ok. 75 ton surowców wtórnych. Pozyskano również blisko 8 ton karmy dla zwierząt, wykonano 141 budek lęgowych dla ptaków i nietoperzy, 10 karmników oraz zbudowano paśnik. Konkurs zorganizowany został przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie, Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, Polski Klub Ekologiczny – Koło w Gnieźnie, Urząd Miejski w Gnieźnie, Nadleśnictwo Gniezno i Polski Związek Łowiecki.

W obradach kapituły konkursowej wzięła również udział Beata Tarczyńska, Starosta Gnieźnieński. – Konkursy ekologiczne to bardzo cenne inicjatywy nie tylko w wymiarze edukacyjnym ale i twórczym – mówi Beata Tarczyńska. – Pomysłowość i artyzm z jakimi tworzone są kroniki aktywności ekologicznej budzą zachwyt. Natomiast skrupulatnie udokumentowane w nich działania są świadectwem determinacji i skuteczności młodych ekologów.

W czasie owocnych obrad kapituła konkursu przyznała 5 tytułów Ekolidera i 4 wyróżnienia.

Tytułem Ekolidera pochwalić się mogą:
Przedszkole nr 2 „Źródełko” w Gnieźnie;
Przedszkole nr 1 „Chatka Puchatka” w Trzemesznie;
Szkoła Podstawowa nr 5 im. A. Fiedlera w Gnieźnie;
Gimnazjum w Trzemesznie;
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Gnieźnie.

Wyróżnienie otrzymali:
Przedszkole nr 14 „Mali Piastowie” w Gnieźnie;
Przedszkole nr17 „Piastowska Gromada” w Gnieźnie;
Szkoła Podstawowa im. M. Kopernika w Niechanowie;
Szkoła Podstawowa nr 1 im. J. Kilińskiego w Trzemesznie.

Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród dla najlepszych Ekoliderów nastąpi 11 czerwca br. o godz. 12:00 przy Wiacie Edukacyjnej „Gajówka” Leśnictwa Las Miejski(ul. Wrzesińska 83 w Gnieźnie).
drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki