BIPPoniedziałek, 27.3.2023

FinaÅ‚ I edycji ogólnopolskiego konkursu „Tu powstaÅ‚a Polska” za nami

FinaÅ‚ I edycji ogólnopolskiego konkursu „Tu powstaÅ‚a Polska” za nami
Byli to uczestnicy konkursu „Tu powstaÅ‚a Polska”, którzy przyjechali do Gniezna, aby wziąć udziaÅ‚ w finaÅ‚owej grze miejskiej.

Aby wziąć udziaÅ‚ w konkursie należaÅ‚o przygotować film promocyjny w jÄ™zyku angielskim dt. Gniezna, odnoszÄ…cy siÄ™ do ważnych wydarzeÅ„ w historii Pierwszej Stolicy Polski. NastÄ™pnie na stronie www.kulturapiastowdladzieci.pl odbyÅ‚o siÄ™ gÅ‚osowanie internautów na poszczególne filmiki. W ten sposób wyÅ‚oniona zostaÅ‚a lista laureatów, na której znalazÅ‚y siÄ™ zespoÅ‚y ze szkół podstawowych w SÅ‚ubicach, Kluczborku i Czeszewie oraz SzkoÅ‚y Podstawowej nr 5 w Gnieźnie. W nagrodÄ™, autorzy prezentowanych filmów zostali zaproszeni do Gniezna. DodatkowÄ… atrakcjÄ… podczas dwudniowego pobytu w Grodzie Lecha byÅ‚o spotkanie integracyjne oraz udziaÅ‚ w żywej lekcji historii w OÅ›rodku Kultury SÅ‚owiaÅ„skiej, a także udziaÅ‚ w grze miejskiej pn. „Gdzie jesteÅ› Panie IK?”. Gra rozpoczęła siÄ™ o godz. 10.00 w piÄ…tek 15 maja na gnieźnieÅ„skim Rynku. UczestniczyÅ‚y w niej także dwie drużyny z JÄ™zykowej SzkoÅ‚y Podstawowej Prymus.

Gra miejska z zaÅ‚ożenia jest odzwierciedleniem zasad gier planszowych. Miasto staje siÄ™ planszÄ…, po której poruszajÄ… siÄ™ uczestnicy. W gnieźnieÅ„skiej grze przy każdym, odpowiednio przygotowanym, punkcie/postoju uczestnicy otrzymali zestaw różnorodnych zadaÅ„ do rozwiÄ…zania i wskazówki do kolejnego miejsca. Po Gnieźnie gracze wÄ™drowali z Rynku, przez BibliotekÄ™ MiejskÄ…, Targowisko, PKP, okolice Seminarium i Teatr Aleksandra Fredry. Meta oczywiÅ›cie byÅ‚a przy Katedrze GnieźnieÅ„skiej. PriorytetowÄ… regułą gry byÅ‚a triada: zabawa – nauka - integracja. Nie liczyÅ‚a siÄ™ szybkość pokonania trasy od startu do mety, ale odnalezienie wszystkich miejsc postojowych oraz rozwiÄ…zanie zadaÅ„.

‘GDZIE JESTEÅš PANIE IK?’ odnosi siÄ™ do postaci Ignacego Krasickiego. Niewielu gnieźnian wie, że w podziemiach Katedry GnieźnieÅ„skiej spoczywa ta jakże zasÅ‚użona dla polskiej historii i literatury osoba. Uczestnicy w trakcie swojej wÄ™drówki zdobyli wiele różnorodnych informacji dotyczÄ…cych historii miasta. Pozyskali także wiadomoÅ›ci o życiu, zwyczajach, ważnych postaciach i architekturze epoki Å›redniowiecza, w oparciu o wydarzenia zwiÄ…zane z Gnieznem. Zadania miaÅ‚y charakter interdyscyplinarny. Objęły dziaÅ‚ania z zakresu wiedzy o historii, jÄ™zyku, literaturze, ale sprawdzaÅ‚y również umiejÄ™tnoÅ›ci matematyczne i manualne. Naczelnym celem projektu byÅ‚o przede wszystkim bliższe poznanie skarbów Gniezna.

Zabawy było co niemiara. Na zakończenie, dzięki uprzejmości Archidiecezji Gnieźnieńskiej, wszyscy uczestnicy gry wspólnie zwiedzali Katedrę.

Organizatorami konkursu byli Powiat GnieźnieÅ„ski, Miasto Gniezno oraz JÄ™zykowa SzkoÅ‚a Podstawowa Prymus. Organizacyjnie realizacjÄ™ gry miejskiej wsparli: Kuria Metropolitarna w Gnieźnie oraz Grupa Widowisk Historycznych ‘Comes’ z Gniezna. Konkurs zostaÅ‚ objÄ™ty patronatem honorowym przez Wielkopolskiego Kuratora OÅ›wiaty w Poznaniu.
















drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki