BIPNiedziela, 04.6.2023

Znamy tegorocznych dożynkowych Starostów

Znamy tegorocznych dożynkowych Starostów
Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński, Tadeusz Bąkowski, wójt Gminy Kiszkowo oraz Jerzy Berlik, wicestarosta gnieźnieński i Krzysztof Dereziński, burmistrz Trzemeszna odwiedzili nowo wybranych starostów dożynkowych, aby osobiście poprosić, a następnie podziękować im za przyjęcie tej zaszczytnej funkcji.

Starostą Dożynek wybrany został pan Józef Kuszak, prowadzący gospodarstwo rolne o powierzchni 60 hektarów. Sołtys wsi Turostowo zajmuje się produkcją roślinną i zwierzęcą, a także hodowlą bydła i trzody chlewnej. List z podziękowaniem za przyjęcie funkcji Starościny Święta Plonów przyjęła również pani Bernadeta Gwiazda. Tegoroczna Starościna kiszkowskich Dożynek, wraz z mężem Michałem, prowadzi w Trzemżalu gospodarstwo rolne o powierzchni 21 hektarów, gdzie poza produkcją roślinną i hodowlą trzody chlewnej zajmuje się wytwarzaniem brykietu ekologicznego ze słomy.

Jak zapewniają organizatorzy tegoroczne Dożynki będą miały ciekawy program. - Dożynki to uroczyste święto chleba, ciężkiej pracy ludzkich rąk i poświęcenia. To także podziękowanie Bogu za łaski - mówiła starosta Beata Tarczyńska. - Prócz wspomnianego dziękczynienia dożynki są również doskonałą okazją do wspólnego spotkania, świętowania i radości. W tym roku będą miały one szczególny charakter. Tuż po uroczystej Mszy św. ulicami Kiszkowa przejdzie korowód do którego w tym roku dołączą zabytkowe i współczesne maszyny rolnicze. Pochód nie będzie w rytmie marsza, ale poloneza. Natomiast po części oficjalnej przygotowaliśmy ciekawe atrakcje dla wszystkich mieszkańców bez względu na wiek, odbywające się nie tylko na scenie, ale i w różnych miejscach na kiszkowskim stadionie. Ciekawą ofertę mamy zwłaszcza dla dzieci.

Z całą pewnością obchody Święta Plonów to dla społeczności i władz powiatu gnieźnieńskiego jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu. - tłumaczy Jerzy Berlik, wicestarosta gnieźnieński. – Cieszę się, że współpraca z gminą Kiszkowo przy przygotowaniu powiatowo-gminnego Święta Plonów układa się bardzo dobrze. Współorganizatorzy Dożynek, a więc Sołectwo Ujazd, Biblioteka Publiczna Gminy Kiszkowo, a także Centrum Kultury Scena To Dziwna w Gnieźnie już od kilkunastu tygodni pracują nad uatrakcyjnieniem scenariusza, godną oprawą uroczystości oraz jej bezpieczeństwem. 6 września w sposób naprawdę uroczysty podziękujemy tym wszystkim, dla których praca na wsi jest nie tylko codziennym obowiązkiem, ale zaszczytem wynikającym często z rodzinnej tradycji. Jest pasją i oczywiście szlachetnym poświęceniem – wskazuje Jerzy Berlik.

Przygotowanie Dożynek wkroczyło w ostatnią fazę – zapewnia Tadeusz Bąkowski. – Piękna pogoda sprzyja żniwom i jest dobrym prognostykiem udanego Święta Plonów. Będzie to z pewnością ciekawe wydarzenie nie tylko dla mieszkańców naszej gminy i powiatu, ale także wszystkich gości, którzy na początku września odwiedzą Kiszkowo.
drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki