BIPPiątek, 09.6.2023

Z życzeniami u jubilatki

Z życzeniami u jubilatki
W tym uroczystym dniu życzenia solenizantce złożyła między innymi Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński.

Helena Kowalewska od 1950 roku związana jest z Gnieznem. W roku szkolnym 1950/1951 pracowała, jako nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 3, a od 1951 do 1988 roku w Szkole Podstawowej nr 5. Była wychowawcą i nauczycielem wielu pokoleń młodzieży z Gniezna i powiatu gnieźnieńskiego. Helena Kowalewska to jedyna gnieźnianka posiadająca honorowy tytuł „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”. Otrzymała go, wraz z matką i siostrą, za uratowanie życia 14-letniej Żydówki Lusi podczas II wojny światowej. Tytuł został przyznany przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem w dniu 25 maja 1988 roku.

Za swoją postawę została odznaczona: Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2009 roku z rąk Prezydenta Lecha Kaczyńskiego otrzymała Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za bohaterską postawę i niezwykłą odwagę wykazaną w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej, za wybitne zasługi w obronie godności człowieczeństwa i praw ludzkich. W swojej kolekcji ma również Medal Edukacji Narodowej – najwyższe odznaczenie pedagogiczne.

W 2012 roku Helena Kowalewska otrzymała ustanowioną przez starostów gnieźnieńskich, piastujących to stanowisko od 1999 roku, nagrodę Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego. Nagroda ma na celu uhonorowanie osób wykazujących się wybitnymi zasługami na rzecz powiatu gnieźnieńskiego.
drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki