BIPCzwartek, 01.6.2023

Powiat gnieźnieński na artystycznej drodze pokoju

Powiat gnieźnieński na artystycznej drodze pokoju
18 listopada br., w murach Instytutu Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie zorganizowano konferencję prezentującą Artystyczną Drogę Pokoju. Pomysłodawcą spotkania był Zakład Kultury Współczesnej i Multimediów IKE UAM oraz gnieźnieńska Fundacja „Mury”, a jej partnerem Starostwo Powiatowe w Gnieźnie.

Jak wskazywała w swoim wystąpieniu prof. Grażyna Gajewska, z gnieźnieńskiego instytutu UAM, celem projektu jest powrót do idei Drogi Pokoju - koncepcji Otto Freundlicha z 1936 roku. Artysta zamierzał wznosić na terenie Europy monumentalne rzeźby, które miałyby stanowić największą plenerową ekspozycję sztuki, symbolizującą związek krajów i narodów. Rzeźby miały tworzyć dwie osie: północno-południową i zachodnio-wschodnią. Na ich skrzyżowaniu miała stanąć zaprojektowana przez Otto Freundlicha „latarnia siedmiu sztuk”. Pierwotny projekt nie został niestety zrealizowany ze względu na wybuch II wojny światowej.

- Dzięki współpracy z samorządami, instytucjami kultury i ośrodkami naukowymi w Polsce, Francji i Niemczech zamierzamy kontynuować tę łączącą narody i piękną w swoich założeniach ideę – mówi Jan Kalinowski z Fundacji „Mury”. – Chcielibyśmy, aby koordynacją prac ukierunkowanych na odtworzenie Artystycznej Drogi Pokoju w Europie zajęło się Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku – dodaje J. Kalinowski.

W inauguracji spotkania udział wzięli między innymi: Silvio Fischer, kierownik muzeum powiatowego w Teltow-Fläming, Marian Kareński-Tschurl, Konsul Honorowy Republiki Federalnej Niemiec w Poznaniu, Jerzy Berlik, wicestarosta gnieźnieński i Marcin Makohoński, dyrektor wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Starostwa Powiatowego w Gnieźnie.

Ważnym elementem spotkania była również promocja najnowszych książek Instytutu Kultury Europejskiej pt. „Kulturowy bricolage (po)nowoczesnej Europy Zachodniej” oraz „Zachodnioeuropejska mozaika kulturowa 1948-2010”, obie pod redakcją Marii Tomczak i Grażyny Gajewskiej. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewniła Samorządowa Orkiestra Dęta z Gniezna, która specjalnie na tę okazję przygotowała repertuar wypełniony muzyką lat dwudziestych ubiegłego wieku.
drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki