BIPPoniedziałek, 29.5.2023

Zarząd Powiatu na wspólnej konferencji z Ministrem Kultury

Zarząd Powiatu na wspólnej konferencji z Ministrem Kultury
To najważniejsze wydarzenia wpisujące się w przyszłoroczne obchody jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski. Ich bogaty program zapowiedzieli na Zamku Królewskim w Warszawie starosta Beata Tarczyńska i wicestarosta Jerzy Berlik.

Podczas konferencji prasowej z udziałem między innymi Piotra Glińskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, władz kościelnych oraz samorządowych, która odbyła się 27 listopada br. przedstawiciele Powiatu Gnieźnieńskiego zaprezentowali najważniejsze wydarzenia wpisujące się w obchody roku jubileuszowego w naszym regionie. Dzięki środkom przyznanym przez Narodowe Centrum Kultury Powiat Gnieźnieński zrealizuje w roku 2016 dwa duże projekty - jeden o charakterze edukacyjnym, drugi o charakterze kulturalnym. - Nasze działania skierowane są do dzieci i młodzieży z całej Polski i będą polegać na szeroko pojętej edukacji oraz popularyzacji wiedzy na temat wprowadzenia chrześcijaństwa na ziemiach będących kolebką państwa polskiego – powiedział Jerzy Berlik, wicestarosta gnieźnieński. - Wydruk bogato ilustrowanego plakatu i jego wysyłka do 40 tys. placówek edukacyjnych ma wpłynąć na lepsze wyobrażenie tego doniosłego wydarzenia. Opracowanie i udostępnienie materiałów dydaktycznych na stronach internetowych www.kulturapiastowdladzieci.pl oraz www.chrzest966.pl ma z kolei na celu zachęcenie i wsparcie nauczycieli do przeprowadzenia w atrakcyjny dla uczniów sposób, lekcji na temat roli i znaczenia Chrztu Polski – wskazywał wicestarosta gnieźnieński.

Ponadto, w przyszłym roku zorganizowany zostanie ogólnopolski konkurs dla dzieci i młodzieży pn. „Tu powstała Polska” oraz opracowana będzie gra turystyczna pn. „Gniezno - Ostrów Lednicki. Chrzcielnica Polski”. W dniach 20-22 maja 2016 roku odbędzie się również VII Festiwal Wyobraźni pod hasłem „Feta na cześć Mieszka”. Będzie on adresowany nie tylko do mieszkańców, ale przede wszystkim do turystów odwiedzających w tych dniach powiat gnieźnieński. Złożą się na niego warsztaty artystyczne, wystawy, murale i wiele innych, nowatorskich form.

- W kontekście jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski, warto odnotować również fakt, iż od 2011 roku przebudowie ulega jeden z najbardziej znanych i najstarszych szlaków kulturowych w Polsce, Szlak Piastowski – tłumaczyła Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński. - Jego nowy przebieg, z dwoma trasami przecinającymi się w Gnieźnie, prezentuje najznamienitsze zabytki będące spuścizną polskiego narodu od zarania dziejów państwa polskiego. Przygotowywana obecnie nowa oferta szlaku, czeka na wszystkie osoby chcące poznać i odwiedzić w przyszłym roku prastare polskie ziemie, na zrębach których w X w. powstało Państwo Gnieźnieńskie.
drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki