BIPŚroda, 07.6.2023

Wyjątkowa wystawa na 1050. lecie Chrztu Polski

Wyjątkowa wystawa na 1050. lecie Chrztu Polski
w związku z 1050. rocznicą Chrztu Polski. Współorganizatorem wystawy jest Starostwo Powiatowe w Gnieźnie.

O założeniach wystawy, jej przesłaniu i eksponowanych zabytkach poinformowano na konferencji prasowej w murach Muzeum Początków Państwa Polskiego, w poniedziałek 29 lutego br. Gościem konferencji była Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński, która objęła wystawę patronatem honorowym.

Ekspozycja ukazuje znaczenie Gniezna, jako ideowej stolicy pierwszych władców polskich, oraz stolicy polskiej metropolii kościelnej i duchowej stolicy monarchii, aż do schyłku średniowiecza. Wystawę będzie można podziwiać w MPPP od 11 marca do 25 października 2016 r.

Wśród prezentowanych na wystawie zbytków, na szczególną uwagę zasługuje Kodeks Matyldy (Ordo Romanus), który przyjedzie do Muzeum specjalnie na tę wystawę z Niemiec. Jest to prezent księżnej Matyldy Szwabskiej dla króla polskiego Mieszka II w latach 20. XI wieku. Wkrótce potem został z Polski wywieziony. Są również i tacy badacze, którzy twierdzą, że nigdy w naszym kraju on nie był! Ten szczególnie cenny zabytek podziwiać będzie można od połowy kwietnia do początku czerwca. Wystawie towarzyszyć będzie cała gama działań popularyzatorskich i edukacyjnych skierowanych zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i osób dorosłych.

Więcej informacji na stronie internetowej www.mppp.pl

Patronat honorowy nad wystawą objęli: Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński Prymas Polski Wojciech Polak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Starosta Gnieźnieński Beata Tarczyńska oraz Prezydent Miasta Gniezna Tomasz Budasz.


(mppp/spg)drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki