BIPCzwartek, 08.6.2023

Wokół VI Zjazdu Gnieźnieńskiego

Jak podkreśla Starosta Gnieźnieński Jacek Kowalski: "Otrzymałem zaproszenie od J.E. Ks. Arcybiskupa Henryka Muszyńskiego, aby poszerzyć formułę Zjazdu dla mieszkańców Gniezna i powiatu. Rozpoczęliśmy zatem prace nad stworzeniem cyklu imprez przed i po Zjeździe. Myślę, że zakładane cele zostały osiągnięte."

Otwarty charakter spotkań miały imprezy plenerowe, które odbywały się w dniach 9-11 września. Cykl imprez rozpoczęły Międzynarodowe Spotkania Zespołów Folklorystycznych - Kultury Narodów (szczegóły we wcześniejszym newsie na www.powiat-gniezno.pl). Z kolei w sobotę, 10 września gnieźnieński Rynek przeniósł się w czasy Mieszka I i Bolesława Chrobrego - życiu Słowian można było przyglądać się na Jarmarku Średniowiecznym (szczegóły we wcześniejszym newsie na www.powiat-gniezno.pl). Jednocześnie na Placu Wojciecha przy Katedrze w dniach 10-11 września odbywały się II Powiatowe Targi Przedsiębiorczości "Teraz Gniezno" (szczegóły na www.garg.pl ). Ponadto w niedzielę, 11 września Gniezno zamieniło się w plener artystyczno - teatralny. Na głównych ulicach miasta i na gnieźnieńskim Rynku odbywała się impreza przygotowana przez Urząd Miejski i Miejski Ośrodek Kultury pod nazwą "Art Dialog - Kontynuacja. Gnieźnieński Festiwal Młodzieżowych Teatrów Ulicznych (szczegóły na www.gniezno.home.pl).

Bardzo ciekawe imprezy o charakterze naukowym przygotowało Kolegium Europejskie UAM w Gnieźnie. Były to: "IV Colloquium Europaeum - Zderzenie czy Dialog Kultur Narodowych w Europie", "I Akademickie Międzynarodowe Forum Młodzieży" oraz "I Międzynarodowe Biennale Ekslibrisu i Małych Form Graficznych - Europa w znakach" (szczegóły o wszystkich przedsięwzięciach na: www.ceg.amu.edu.pl ).

W ramach projektu "Gniezno - Miastem Dialogu" odbyły się również: seminarium historyczne przygotowane przez Gimnazjum nr 1 w Gnieźnie pt.: " Gniezno - miejscem dialogu w średniowiecznej chrześcijańskiej Europie" oraz warsztaty historyczne "Źródła naszej tożsamości narodowej" i XI Gnieźnieńskie Dni Rodziny zorganizowane przez Stowarzyszenie Civitas Christiana. W Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna została również otwarta wystawa "Zjazd Gnieźnieński 2000 - pięć lat później". Wszystkie imprezy, które odbywały się w ramach projektu "Gniezno - Miastem Dialogu" można uznać za udane organizacyjnie. Całe przedsięwzięcie spotkało się z dużym zainteresowaniem mieszkańców i przybyłych gości oraz stworzyło odpowiednią oprawę dla VI Zjazdu Gnieźnieńskiego. Jest szansa, że kilka z nich zostanie zorganizowanych po raz kolejny w roku przyszłym.

Sukces projektu "Gniezno - Miastem Dialogu" to niewątpliwie sukces wszystkich organizatorów poszczególnych imprez. Koordynatorem całego projektu było Starostwo Powiatowe w Gnieźnie oraz Forum Św. Wojciecha.

Agnieszka Rzempała-Chmielewska

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki