BIPNiedziela, 28.5.2023

Niebezpieczny Barszcz Sosnowskiego

Niebezpieczny Barszcz Sosnowskiego
4 lipca br., w gnieźnieńskim Starostwie odbyła się konferencja prasowa dotycząca postępowania w przypadku kontaktu z rośliną i metod jej zwalczania.

W spotkaniu, zorganizowanym w ramach akcji bezpieczne wakacje uczestniczyli: Jerzy Berlik, wicestarosta gnieźnieński, Ewa Korczyńska-Skowron, kierownik gnieźnieńskiego Oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu oraz Janusz Winiarski, kierownik Biura ds. Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Gnieźnie.

Jak wspólnie podkreślano, Barszcz Sosnowskiego - szczególnie w sprzyjających warunkach pogodowych - jest bardzo niebezpieczną dla zdrowia i życia człowieka rośliną. Ze względu na silne właściwości parzące kontakt z Barszczem Sosnowskiego może spowodować podrażnienia i zapalenie skóry, powstanie trudno gojących się ran, blizn i pęcherzy. Prowadzić może również do zapalenia spojówek. Szczególnie narażone na jego działanie są dzieci oraz alergicy. Zagrożenie zwiększa się szczególnie w okresie słonecznej pogody oraz wysokiej temperatury i wilgotności powietrza.

Roślina występuje głównie na terenach wilgotnych, w pobliżu cieków wodnych, kanałów, rowów i na poboczach dróg. W przypadku zaobserwowania Barszczu Sosnowskiego należy poinformować o tym fakcie właściwy ze względu na miejsce występowania urząd gminy.

Zobacz:

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki