BIPPiątek, 02.6.2023

Inauguracja Festiwalu Akademia Gitary już 19 sierpnia w Archikatedrze Gnieźnieńskiej o godzinie 19:00

Inauguracja Festiwalu Akademia Gitary już 19 sierpnia  w Archikatedrze Gnieźnieńskiej o godzinie 19:00
oryginalny repertuar, w którym, wspólnie z sopranistką Chen Reiss, łączą swoje korzenie sefardyjskie. „Ponte Vecchio”, bo taki tytuł nosi tegoroczna inauguracja Festiwalu, to wspólny projekt Avitala i Reiss, do którego dołączą Łukasz Kuropaczewski – gitarzysta klasyczny, a zarazem dyrektor artystyczny Festiwalu oraz wiolonczelista Dávid Adorján.

„Ponte Vecchio” (Most Złotników), najstarszy z florenckich mostów, od którego nazwy pochodzi tytuł koncertu, to symbol czasu — program tworzy swoisty wehikuł, muzyczną podróż po odmiennych okresach i tradycjach muzycznych. Podczas koncertu usłyszymy aranżacje utworów m.in. Mikołaja Rimskiego Korsakowa, Maurice’a Ravela i Franciszka Schuberta. Wybór kompozycji nie jest tu bez znaczenia, jest to bowiem zbiór utworów inspirowanych muzyką ludową różnych krajów. Projekt ten to fascynujący eksperyment, w którym za sprawą mandoliny, gitary i wiolonczeli muzyka klasyczna sprowadzona zostaje do swoich korzeni. Oprócz klasycznego repertuaru usłyszymy również tradycyjną muzykę sefardyjską w języku ladino. Bezpłatne zaproszenia do odbioru w eSTeDe od 27 lipca.

Avi Avital mandolina
Łukasz Kuropaczewski gitara
Chen Reiss sopran
Dávid Adorján wiolonczela


AVI AVITAL – wyjątkowo utalentowany wirtuoz mandoliny. Urodził się w 1978 roku w izraelskim mieście Beersheba, gdzie w wieku ośmiu lat rozpoczął swoją przygodę z mandoliną. Pytany o wybór właśnie tej muzycznej drogi odpowiada, że uważa mandolinę za instrument wspaniały oraz pełen głębi i możliwości, które nieustannie można odkrywać.

Avital studiował na Jerusalem Academy of Music. Następnie wyjechał do Włoch, gdzie szlifował swoje umiejętności pod okiem Ugo Orlandi na Cesare Pollini Conservatory of Padua. W swojej muzyce łączy żywiołowość folkloru z perfekcją i profesjonalizmem muzyki klasycznej. Artystycznym celem muzyka jest popularyzacja i zmiana postrzegania mandoliny. Cel ten z sukcesem realizuje – Avital koncertuje na całym świecie, zbierając świetne recenzje. Jako pierwszy mandolinista zdobył nominację do nagrody Grammy.

CHEN REISS — sopranistka obdarzona nieprzeciętnym talentem, regularnie występująca w największych salach koncertowych i operowych na całym świecie. Po rozpoczęciu studiów wokalnych w Izraelu, w wieku dwudziestu lat, Reiss przeniosła się do Nowego Jorku, by następnie dołączyć do Bawarskiej Opery Państwowej w Monachium, gdzie szkoliła swój warsztat pod okiem Zubina Mehty.

Artystka szczególnie zainteresowana muzyką klasyków wiedeńskich, regularnie współpracowała z Operą Wiedeńską wykonując główne role operowe w tamtejszych spektaklach. W grudniu 2014 roku Reiss został zaproszona do Watykanu, gdzie podczas mszy bożonarodzeniowej, transmitowanej na całym świecie, śpiewała dla Papieża Franciszka. Podczas uroczystej mszy, artystce towarzyszyła znakomita Orkiestra Filharmonii Berlińskiej pod dyrekcją Sir Simona Rattle’a.

ŁUKASZ KUROPACZEWSKI — jeden z najwybitniejszych polskich gitarzystów klasycznych. Ceniony jest za nieprzeciętne zdolności techniczne i interpretacyjne. Urodził się w 1981 roku w Gnieźnie. Jest absolwentem Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz prestiżowego Peabody Conservatory of the Johns Hopkins University w USA, gdzie studiował pod okiem samego Maestro Manuela Barrueco. Koncertuje w Europie, obu Amerykach oraz w Azji.

Nagrał sześć płyt. Pierwsza z nich, zatytułowana „Recital Gitarowy”, zebrała entuzjastyczne opinie krytyków z całego świata, którzy podkreślali ogromny zmysł muzyczny artysty. Drugi album – „Łukasz Kuropaczewski wykonuje Muzykę Hiszpańską” zdobył jeszcze większe uznanie krytyki. Grę muzyka opisywano jako przekraczającą próg wirtuozerii i mistrzostwa. Z entuzjastycznymi opiniami krytyków spotkały się również następne płyty. W 2012 roku ukazał się najnowszy album – „Nocturnal”, zawierający nagranie Koncertu na gitarę, orkiestrę i kotły, napisanego specjalnie dla Łukasza Kuropaczewskiego przez Krzysztofa Meyera.

DÁVID ADORJÁN — wiolonczelista urodzony w 1972 roku w Kolonii. Lekcje gry na instrumencie rozpoczął w wieku pięciu lat. Jego nauczycielami byli Jan Polasek, Frans Helmerson i Heinrich Schiff. W 1986 David Adorján był laureatem "Jugendmusiziert”, w 1993 roku został nagrodzony "Culture Prize Gasteig", a w 1994 roku zdobył 1 nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym w Gorizia we Włoszech.

Od 1999 Adorján jest głównym wiolonczelistą Deutsches Symphonie Orchester Berlin. Jako solista koncertował z różnymi orkiestrami w Niemczech, Włoszech, Francji, Turcji, Słowenii, Austrii, Japonii i Ameryce Południowej. Występował pod dyrekcją takich dyrygentów jak: Christopher Hogwood, Michael Gielen czy Mariss Jansons. Uczestniczył także w produkcjach radiowych w Bayerischer Rundfunk, SWR, WDR i szwajcarskim DRS.
drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki