BIPŚroda, 31.5.2023

Inauguracja gry turystycznej – „Gniezno, Ostrów Lednicki. Chrzcielnica Polski”

Inauguracja gry turystycznej – „Gniezno, Ostrów Lednicki. Chrzcielnica Polski”
Który kościół w przeszłości służył jako miejsce spotkań bractw, cechów i rolników? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można znaleźć korzystając z nowo wydanych dwóch gier turystycznych – dotyczących Ostrowa Lednickiego i Gniezna.

Pierwszymi graczami, którzy będą mieli okazję spróbować swoich sił w rozgrywce na Ostrowie Lednickim będą już w piątek 16 września, drużyny ze szkół podstawowych w Jordanowie (woj. małopolskie), Warszawie, Szczecinku, Koszalinie i Kłodawie (woj. pomorskie) - laureaci II ogólnopolskiego konkursu pn. „Tu powstała Polska – Chrzest Polski”.

Gry polegają na rozwiązaniu specjalnych zagadek zlokalizowanych w terenie, które nawiązują do wydarzeń sprzed 1050 lat. Odnajdując na kartach obiekty oznaczone na planie greckimi literami, należy do¬pasować do każdego z nich element z fotografii bądź wskazówkę zawartą na odwrocie karty. Wpisując odpowiednie łacińskie li¬tery w kolejne puste pola gracz pozna hasło. Hasła z obu gier utworzą wspólnie hasło końcowe. Bawić się można w sposób indywidualny lub zespołowo. Każdy, kto pozna hasło końcowe będzie mógł się wpisać na listę zwycięzców w Internecie i pobrać imienny certyfikat. Karty do gry będzie niebawem można pobrać w wybranych obiektach turystycznych i kulturalnych na terenie Gniezna i Gminy Łubowo. Karty do gry będzie również można pobrać z Internetu. Zakładany wiek gracza, to 9+. Średni czas gry na Ostrowie Lednickim wynosi 60 min, na terenie Gniezna 90 min.

Gra turystyczna to specjalna odmiana gry miejskiej. Jest to nowa forma zwiedzania oraz odkrywania historii i kultury danych miejsc w formie zabawy niemal 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu. Gra miejska z założenia jest odzwierciedleniem zasad gier planszowych. Dany obszar staje się planszą, po której poruszają się uczestnicy. W każdym punkcie uczestnicy otrzymują zestaw różnorodnych zadań do rozwiązania i wskazówki, dzięki którym mogą dotrzeć do kolejnego miejsca. Idea gry zasadza się na triadzie: zabawa – nauka - integracja. Nie liczy się szybkość pokonania trasy od startu do mety, ale odnalezienie wszystkich miejsc postojowych oraz rozwiązanie zadań.

Przypomnijmy, w roku 2015 Powiat Gnieźnieński wspólnie z samorządem miasta Gniezna wydali pierwszą grę turystyczną pn. Gniezno – Miasto Królów, która była dedykowana 990 rocznicy pierwszej koronacji. Bardzo dobry odbiór gry ze strony turystów zachęcił samorząd powiatowy do wydania dwóch następnych gier, tym razem poświęconych rocznicy Chrztu Polski.

Wydanie dwóch gier turystycznych to element projektu pn. „Ogólnopolska kampania edukacyjna dla dzieci i młodzieży” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury, w ramach programu Chrzest 966. W ramach projektu opracowane zostały również scenariusze lekcji adresowane do nauczycieli historii w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, a także został wydrukowany w ilości 40 tys. szt. i przesłany do wszystkich szkół w Polsce V plakat z serii Kultura Piastów dla dzieci na temat chrztu Mieszka I.


drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki