BIPCzwartek, 08.6.2023

Biomasa – „złotym węglem” dla powiatu

Biomasa – „złotym węglem” dla powiatu
paliwem ekologicznym, w tym przypadku brykietami ze słomy – informuje Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński. – To kolejne z szeregu działań realizowanych przez wydział Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego, ukierunkowanych na wspieranie inicjatyw służących ograniczeniu emisji zanieczyszczeń do powietrza – dodaje starosta B. Tarczyńska.

Przedstawiciele organizacji rolniczych, przedsiębiorców i instytucji związanych z ochroną i inżynierią środowiska rozmawiali przede wszystkim o możliwości dofinansowania odnawialnych źródeł energii w ramach „Wsparcia finansowego i merytorycznego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu dla rozwoju OZE i efektywności energetycznej”. Informacje na ten temat przedstawiła Kinga Świtalska - doradca Energetyczny Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Roman Długi, dyrektor generalny firmy Asket, współorganizator spotkania, przybliżył natomiast korzyści płynące z zastąpienia tradycyjnego paliwa opałowego brykietami ze słomy. Omówił ponadto proces ich produkcji oraz szerokie zastosowanie. Na zakończenie konferencji, uczestnicząca w spotkaniu młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych z terenu naszego powiatu, miała możliwość sprawdzenia swojej wiedzy w konkursie z zakresu energii odnawialnej. Przez cały dzień, przed budynkiem urzędu, prezentowana była ponadto linia BIOMASSER do produkowania brykietów, które w ramach wsparcia sprzedaży bezpośredniej można było zakupić. Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem o czym świadczy sprzedaż blisko 1300 kg agrobiomasy.

Organizatorami konferencji było Starostwo Powiatowe w Gnieźnie we współpracy z firmą ASKET z Gniewkowa w gminie Kiszkowo. Przedsięwzięcie zrealizowano w ramach projektu „Ograniczanie emisji zanieczyszczeń do powietrza i przeciwdziałanie niskiej emisji na terenie powiatu gnieźnieńskiego poprzez organizacje konferencji i warsztatów z zakresu odnawialnych źródeł energii” i dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu i budżetu Powiatu.
drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki