BIPPiątek, 02.6.2023

Zmarł Marek Kosmala

Zmarł Marek Kosmala
śp. Marek Kosmala był działaczem opozycyjnym „Solidarności" od czasów jej powstawania. Współtworzył „Solidarność" w Fabryce Galanterii „Lech". W okresie stanu wojennego zajmował się podziemną działalnością na rzecz pomocy osobom internowanym i ich rodzinom. Za pośrednictwem Kościoła dostarczał rodzinom internowanych paczki żywnościowe. Wierząc, że pamięć nie tylko przestrzega, ale również ocala, co roku w hołdzie poległym i podzięce kościołowi ojców franciszkanów za wstawiennictwo i opiekę w stanie wojennym, współorganizował oraz brał udział w uroczystej Mszy świętej, połączonej ze wspomnieniem okrutnego czasu.

W latach osiemdziesiątych XX w. współtworzył i redagował podziemne pismo „Piast”, w którym m.in. zamieszczano informacje o protestach i represjach w gnieźnieńskich zakładach pracy. Za swą aktywność śp. Marek Kosmala był wielokrotnie odznaczany. W 2014 roku otrzymał Krzyż Wolności i Solidarności - za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności oraz respektowanie praw człowieka w PRL. Od kilkunastu lat pełnił funkcję dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie. Zmarł 16 kwietnia br.

Pogrzeb rozpocznie się Mszą św. w piątek, 21 kwietnia 2017 roku o godz. 12:00 na cmentarzu św. Wawrzyńca przy ul. Witkowskiej w Gnieźnie.
drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki