BIPŚroda, 07.6.2023

VI Zawody i Warsztaty w Ratownictwie OSP KSRG „Medyk 2017”

VI Zawody i Warsztaty w Ratownictwie  OSP KSRG  „Medyk 2017”

Starostwem Powiatowym w Gnieźnie oraz Urzędem Gminy i Miasta Witkowo. Zawody odbyły się na terenie Ośrodka Wypoczynkowego w Skorzęcinie.

W sobotę na starcie zarejestrowało się 14 drużyn z terenu Wielkopolski oraz 17 ratowników medycznych. Łącznie w dwudniowych zmaganiach wzięło udział 140 osób. Zawody, jak co roku, cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno wśród uczestników, jak i obserwatorów. Do rywalizacji stanęły jednostki: OSP Trzuskołoń, OSP Witaszyce, OSP Strzałkowo, OSP Wola Koszucka, OSP Turek, OSP Witkowo, OSP Powidz, OSP Swarzędz, OSP Szyszłowo, OSP Mieszków, OSP Skorzęcin, OSP Pobiedziska oraz gościnnie Zakładowa Straż Pożarna Volkswagen Crafter i reprezentacja z województwa Łódzkiego. Głównym celem, a zarazem przesłaniem zawodów było podnoszenie wiedzy i umiejętności strażaków – ratowników w zakresie wszystkich gałęzi ratownictwa ze szczególnym naciskiem na udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy.

W sobotę, po rejestracji drużyn i oficjalnym otwarciu, odbył się coroczny przejazd ulicami Witkowa do Skorzęcina. Sobotnie zmagania strażaków miały charakter przede wszystkim szkoleniowy. Na specjalnie przygotowanych i wyreżyserowanych scenkach strażacy-ratownicy mogli dowiedzieć się wielu nowych, interesujących zagadnień prowadzonych przez kadrę ratowników medycznych i specjalistów. Wszystkie zajęcia w tym dniu zostały przeprowadzone w oparciu o sprzęt, jaki znajduje się na wyposażeniu typowego samochodu ratowniczo – gaśniczego.

W programie tegorocznej części warsztatowej znalazły się między innymi: działania ratownicze z udziałem pojazdów ciężarowych, termowizja w działaniach gaśniczych i ratowniczych – FLIR, niekonwencjonalne sposoby transportu wody, poród w warunkach polowych (prezentowany na specjalnym fantomie porodowym przez wykwalifikowaną położną) oraz urazy klatki piersiowej i wentylacja płuc zaprezentowane na prawdziwych płucach świńskich. Od strony medycznej w organizacji warsztatów i zawodów pomagali konsultanci medyczni - Mikołaj Ambrożak i Izabela Musielak. W sobotę wszystkim scenkom przyglądali się również uczniowie klasy o profilu ratownictwo medyczne III Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie.

Niedzielne zmagania dały możliwość sprawdzenia w praktyce swoich umiejętności udzielania niezbędnej pomocy medycznej, po to, aby w sytuacji realnego zagrożenia być przygotowanym do niesienia pomocy wszystkim potrzebującym. W zawody wdarł się również niezbędny element zdrowej rywalizacji, gdyż każda ze startujących drużyn chciała wypaść jak najlepiej.

Zadania do wykonania podczas drugiego dnia imprezy polegały na przejechaniu wskazanej trasy, gdzie rozlokowane były specjalnie zainscenizowane scenki medyczne. W tym roku strażacy mogli się spotkać m.in. z: pożarem na łodzi zacumowanej blisko brzegu, próbą samobójczą, osobą poszkodowaną podczas prac z piłą spalinową oraz osobą poszkodowaną w trudnych warunkach terenowych i niesprzyjających okolicznościach psychologicznych – czarna msza.

Po przejechaniu i zaliczeniu wszystkich punktów kontrolnych zawody medyczne zostały ostatecznie rozstrzygnięte.
Wyniki końcowe zawodów w klasyfikacji ogólnej przedstawiały się następująco:
I miejsce – OSP Mieszków – 201 pkt
II miejsce – OSP Powidz – 196 pkt
III miejsce – OSP Witkowo – 195 pkt

OSP Trzuskołoń – 189 pkt
OSP Strzałkowo – 187 pkt
OSP Witaszyce – 175 pkt
OSP Wola Koszucka - 169 pkt
Zakładowa Straż Pożarna VW Crafer – 169 pkt
OSP Pobiedziska – 165 pkt
OSP Turek – 147 pkt
OSP Szyszłowo – 135 pkt
OSP Swarzędz – 125 pkt
OSP Skorzęcin – 123 pkt

Na zwycięskie drużyny czekały nagrody: deska ortopedyczna, sakwy ratownicze, torby do sprzętu strażackiego, kamizelka KED pediatryczna. Puchary, dyplomy oraz ufundowane nagrody rzeczowe wręczali: w imieniu Starosty Gnieźnieńskiego Pani Beaty Tarczyńskiej – Marcin Makohoński – Dyrektor Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji, Burmistrz Gminy i Miasta Witkowo – Marian Gadziński oraz Dyrektor ZOZ Gniezno Krzysztof Bestwina. Wszyscy uczestnicy warsztatów i zawodów otrzymali pamiątkowe kubki. Fachowa pomoc ratowników medycznych, instruktorów oraz życzliwych ludzi i zaangażowanie wszystkich uczestników gwarantowała niepowtarzalną ratowniczą atmosferę, która panowała przez dwa dni na terenie Gminy Witkowo. Organizatorzy są pełni uznania dla zastępów biorących udział w warsztatach oraz zawodach za ogromne zaangażowanie podczas wykonywania powierzonych zadań i wykorzystywanie sprzętu ratowniczo- gaśniczego.Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy !!!

Tekst + foto OSP Witkowodrukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki