BIPPoniedziałek, 05.6.2023

Znamy zwycięzców III ogólnopolskiego konkursu dla dzieci „Tu powstała Polska – 6 wieków Prymasa. Gniezno 1417-2017”

Znamy zwycięzców III ogólnopolskiego konkursu dla dzieci  „Tu powstała Polska – 6 wieków Prymasa. Gniezno 1417-2017”

(woj. łódzkie, powiat piotrkowski), Sarnowie (woj. śląskie, powiat będziński), Zgorzelcu (woj. dolnośląskie, powiat zgorzelecki) oraz ze stowarzyszenia w Skaryszewie (woj. mazowieckie, powiat radomski) to laureaci III ogólnopolskiego konkursu pn. „Tu powstała Polska – 6 wieków Prymasa. Gniezno 1417-2017”.

O przyjazd do Gniezna, w roku jubileuszu 600-lecia Prymasostwa, walczyły drużyny z całej Polski. Do decydującego etapu zakwalifikowało się 19 z nich. Rozstrzygające głosowanie internautów przeprowadzone zostało na stronie www.kulturapiastowdladzieci.pl. Trwało od 11 maja br. i zakończyło się punktualnie o godzinie 24.00 w niedzielę 28 maja br. W sumie na wszystkie prace oddano blisko 8,5 tys. głosów.

W tegorocznej edycji konkursu, decyzją jury, przyznane zostało również jedno wyróżnienie. Otrzymała je drużyna Młodzieżowego Domu Kultury w Białymstoku, za teatr cieni przedstawiający bajkę pn. „Orzeł i sowa”. Wyróżniony zespół otrzyma dyplomy i nagrody rzeczowe.

Wykonanie konkursowego zadania z pewnością kosztowało wszystkich uczestników bardzo dużo pracy. Polegało ono bowiem na przygotowaniu i nagraniu teatru lalek na podstawie bajek jednego z Prymasów Polski – Ignacego Krasickiego. Należało wybrać trzy krótkie bajki (po cztery wersy) lub jedną dłuższą (do dwunastu lub więcej wersów), a gotową inscenizację teatru lalek zarejestrować na nośniku video. Dzieci wcieliły się w rolę aktorów, przygotowały bardzo pracochłonne scenografie dla spektakli, jak również stworzyły prezentacje multimedialne dokumentujące teatrzyki.

W nagrodę zwycięskie drużyny przyjadą na koszt Starostwa Powiatowego do Gniezna, by razem uczestniczyć w Wielkim Finale, który odbędzie się w dniach 13-16 września 2017 roku. Podczas wizyty w Pierwszej Stolicy Polski, siedzibie Prymasów Polski, laureaci konkursu wezmą udział m. in. w warsztatach teatralnych w Centrum Kultury „Scena to dziwna”, które poprowadzi znany gnieźnieński animator kultury Jarosław „Mixer” Mikołajczyk. Drużyny spotkają się również z Arcybiskupem Gnieźnieńskim Wojciechem Polakiem, Prymasem Polski, a także z byłymi Prymasami Polski, Arcybiskupem Józefem Kowalczykiem i Arcybiskupem Henrykiem Muszyńskim.Patronat honorowy nad konkursem sprawuje Wielkopolski Kurator Oświaty.drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki