Tegoroczne artystyczne zmagania przebiegały pod hasłem „ekologia – fajna przygoda…”, które jednocześnie uczyniono hymnem festiwalu – informuje Jerzy Berlik, wicestarosta gnieźnieński. - Co bardzo ważne nie jest to inicjatywa lokalna bowiem w konkursie udział biorą nie tylko reprezentanci powiatu gnieźnieńskiego, ale i słupeckiego czy wągrowieckiego. Głównym celem festiwalu jest prezentacja dorobku artystycznego osób niepełnosprawnych. Repertuar obejmuje tradycyjnie utwory o tematyce ekologicznej, które propagują również aktywne oraz kreatywne formy spędzania wolnego czasu, a także bezpośredni kontakt z przyrodą – dodaje wicestarosta J. Berlik.
Bardzo wysoki poziom konkursu spowodował, iż o ostatecznych rozstrzygnięciach decydowały szczegóły. Po wnikliwej ocenie doboru repertuaru, muzycznego warsztatu i scenicznej interpretacji, jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:
za najpiękniejszą piosenkę o tematyce ekologicznej dla:
- Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Gnieźnie „Cztery kubły”
- Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wągrowcu „Ekologia”
za ciekawą aranżację wykonywanego utworu dla:
- Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kłecku za piosenkę „Ziemia wyspa zielona”
- Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Intelektualnie w Łopiennie za piosenkę „Świat bez wody”
za wyjątkowy styl i poczucie rytmu dla:
- Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym nr 2 w Gnieźnie „Owocowa ziemia”
za ogólny wyraz artystyczny uczestników:
- Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Słupcy „Co nam w duszy gra”
- Warsztat Terapii Zajęciowej w Kłecku „Chce wyjechać na wieś”
Wszystkim uczestnikom pogratulowali organizatorzy festiwalu, w tym m. in.: Jerzy Berlik, wicestarosta gnieźnieński, Adam Serwatka, burmistrz gminy Kłecko, Lidia Sojkin-Rembikowska, dyrektor SOSW w Kłecku, Magdalena Musiałowicz, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska oraz Paweł Lubbe dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Gnieźnie.
Festiwal zorganizowano w ramach przedsięwzięcia pn. „Konkursy i inne imprezy upowszechniające wiedzę ekologiczną i przyrodniczą oraz propagujące działania przyjazne środowisku na terenie powiatu gnieźnieńskiego” dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.