BIPSobota, 03.6.2023

Obchody z okazji Święta Uchwalenia Konstytucji 3. Maja w 2016 r.

Obchody z okazji Święta Uchwalenia Konstytucji 3. Maja w 2016 r.
Obchody 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. Maja zainaugurowała Msza św. w intencji Ojczyzny, sprawowana w Katedrze Gnieźnieńskiej pod przewodnictwem biskupa Krzysztofa Wętkowskiego. Po Eucharystii odbyła się druga część obchodów na placu przed Bazyliką Prymasowską, gdzie Przewodniczący Rady Powiatu przywitał przybyłych na uroczystość.

Przewodniczący Rady poinformował zgromadzonych, że Starosta Gnieźnieński pani Beata Tarczyńska została zaproszona na ogólnopolskie obchody 225.rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja przez Prezydenta Andrzeja Dudę, reprezentując Powiat Gnieźnieński podczas uroczystości na Placu Zamkowym i w Pałacu Prezydenckim. W imieniu Pani Starosty głos zabrał Wicestarosta Gnieźnieński, pan Jerzy Berlik, który powiedział „powinniśmy być dumni z bycia Polakami. Doceniajmy i manifestujmy nasze dziedzictwo. Zostawmy wewnętrzne konflikty, animozje, działania w imię własnych interesów, cieszymy się i szanujmy dokonania wielkich Polaków. Działajmy razem również w wymiarze samorządowym, szanujmy decyzje i nie przyczyniajmy się do sporów. Dzisiejsze uroczystości są symbolicznym oddaniem hołdu naszym przodkom. Obecność na katedralnym placu, w mieście świętego Wojciecha - w gronie rodziny i przyjaciół – jest również piękną lekcją patriotyzmu. Cieszę się, że jest nas tak wielu i jestem przekonany, że swoją pracą, postawą i szacunkiem dla tradycji będziemy każdego dnia pielęgnować patriotyczne wartości”.

Apel pamięci, po którym oddane zostały honory i cześć tym, którzy stawali w obronie wartości Konstytucji i bronili jej ideałów, odczytał porucznik Mariusz Maraszkiewicz z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Po salwie honorowej przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego złożyli wieniec okolicznościowy od społeczności powiatu gnieźnieńskiego pod pomnikiem Króla Bolesława Chrobrego. Dla uczczenia Twórców i obrońców Konstytucji 3. Maja Wicestarosta Gnieźnieński w asyście górników odpalił znicz.

By upamiętnić dwieście dwudziestą piątą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3. Maja widowisko historyczne „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna” przedstawili uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie oraz grupa rekonstrukcji historycznych „Orzeł Biały” z Gdańska, pod komendą pana Adama Zwoińskiego. Po wypuszczeniu gołębi pocztowych delegacje złożyły kwiaty przy pomniku króla Bolesława Chrobrego.

Wśród oficjalnych gości uroczystości wymienić należy: przedstawicieli duchowieństwa, przedstawicieli Związków Kombatanckich, parlamentarzystów, samorządowców, przedstawicieli Wojska Polskiego, przedstawicieli powiatowych służb, inspekcji i straży oraz delegacje placówek oświatowych, organizacji społecznych i zawodowych.

Oprawę muzyczną uroczystości stworzyli: Samorządowa Orkiestra Dęta Powiatu Gnieźnieńskiego oraz kwartet Chóru Metrum.

 

 

 

 

 

 
drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki