BIPSobota, 03.6.2023

Szlaki rowerowe powiatu z odnowionym oznakowaniem

Szlaki rowerowe powiatu z odnowionym oznakowaniem

Dwa z pięciu powiatowych szlaków rowerowych, czerwony i niebieski, zostały odnowione. Nie tylko warunki atmosferyczne są powodem prac modernizacyjnych na szlakach. Problemem są również akty wandalizmu, szczególnie na terenie Gniezna, gdzie szlaki są oznakowane specjalnymi tabliczkami przymocowanymi do znaków drogowych oraz do słupów trakcji elektrycznej.

Pomimo systematycznego monitorowania i prowadzenia bieżących prac naprawczych przez gnieźnieńskie starostwo, po czterech latach od oficjalnego otwarcia sieci szlaków rowerowych, nadszedł czas na ich kompleksowe odnowienie.  W tym roku modernizacji poddano dwa szlaki -  czerwony w kierunku do Lednogóry oraz niebieski, prowadzący do Trzemeszna. Pozostałe trzy, w związku z nawałnicą jaka przeszła nad Gnieznem i okolicach w dniu 11 sierpnia, muszą poczekać aż przestanie obowiązywać na ich terenie zakaz wstępu do lasu. Szlaki zostały odnowione zarówno w powiecie, jak i w mieście.

Szczególnie problematyczne dla rowerzystów są uszkodzenia na szlaku w miejscach braku oznakowania lub jego niewłaściwego zamocowania. Dezorientację w terenie powodują szczególnie znaki, które są przekręcane przez wandali. Właściwym jest, abyśmy wszyscy zwrócili baczniejszą uwagę na tego typu zachowania.

Przypomnijmy, system szlaków rowerowych powiatu gnieźnieńskiego oparty jest na pięciu dużych pętlach startujących i kończących się na Rynku w Gnieźnie. Wszystkie szlaki rozpoczynają swój bieg przy Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej i dalej rozchodzą się gwiaździście. Na dwóch kółkach podążając śladami wyznaczonych tras, można trafić w najbardziej urokliwe zakątki powiatu. W niedalekiej przyszłości planowane jest wyznaczenie szóstego szlaku w kierunku do Niechanowa.

Szlak czerwony to chyba najbardziej popularny z wszystkich pięciu szlaków rowerowych powiatu gnieźnieńskiego. Nie dość, że jest on optymalnie krótki (ok. 47 km), to jeszcze biegnie na dość płaskim terenie, głównie asfaltowymi drogami gminnymi. Czerwonym szlakiem, który częściowo biegnie przez Lednicki Park Krajobrazowy, można dotrzeć do Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, mijając po drodze Dębnicę z pięknie zachowanym kościołem drewnianym z XVIII wieku, Pola Lednickie czy wreszcie owianego złą sława Karczmarza w Waliszewie, będącego elementem szlaku mitów i legend.

Z kolei szlak niebieski to jeden z najdłuższych szlaków rowerowych powiatu gnieźnieńskiego. Najdłuższy, bo aż 65 km, ale też bardzo przyjemny. To właśnie nim można dotrzeć nad piękne jeziora i lasy Powidzkiego Parku Krajobrazowego. Gdyby się uprzeć, to można by się wykąpać w pięciu różnych jeziorach mijanych po drodze: jeziorze Wierzbiczańskim, jeziorze Niedzięgiel, w jeziorze Białym, jeziorze Piłka, jeziorze Ostrowickim. Wystarczy tylko odpowiednio się przygotować, pakując w sakwy rowerowe ręczniki i stroje kąpielowe.

Wszystkie szlaki rowerowe powiatu gnieźnieńskiego zostały przedstawione na mapach, które można bezpłatnie otrzymać w Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej w Gnieźnie. Mapki w wersji cyfrowej, jak również ślady GPS można także pobierać ze strony www.tupowstalapolska.pl (dział: ROWEREM).

 

 

 

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki