BIPPiątek, 02.6.2023

Inwestycja w eSTeDe za ponad 5 mln zł

Inwestycja w eSTeDe za ponad 5 mln zł
Centrum Kultury „Scena to dziwna” otrzymało blisko 4 mln złotych dofinansowana ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.
 
Pozyskane środki finansowe pozwolą na gruntowną modernizację eSTeDe. 

W ramach realizacji projektu pod nazwą „Zwiększenie atrakcyjności instytucji kultury powiatu gnieźnieńskiego Centrum Kultury „Scena to dziwna” przy ul. Roosevelta 42 w Gnieźnie”, wykonane zostaną kompleksowe roboty budowlane obejmujące cały budynek. Nowe oblicze zyska również scena i teren wokół eSTeDe. 

- Do sztandarowych inwestycji powiatu gnieźnieńskiego, a więc rozbudowy szpitala, powstania Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii oraz budowy hali sportowej przy ul. Sobieskiego, dołącza kolejna znacząca inwestycja – mówi Marcin Makohoński, dyrektor Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Starostwa Powiatowego w Gnieźnie. - Projekt rozbudowy i modernizacji Centrum Kultury Scena To Dziwna został wykonany według najnowszych standardów uniwersalnego projektowania, obowiązujących w XXI wieku, z pełnym dostosowaniem do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, obiekt w przeważającej części wykorzysta grę szkła i światła. Będzie to z pewnością prawdziwa perełka, spośród obiektów kulturalnych na mapie powiatu gnieźnieńskiego. Wielkie podziękowania należą się pracownikom zarówno centrum kultury, jak i Starostwa Powiatowego w Gnieźnie, a w szczególności panu dyrektorowi Krzysztofowi Kanoniczakowi za pracę nad projektem, skonstruowaniem wniosku o dofinansowanie oraz przygotowaniem skutecznego odwołania - dodaje dyrektor M. Makohoński. 

Remont placówki rozpocznie się prawdopodobnie na początku przyszłego roku i potrwa do późnej jesieni. 

- Otrzymanie tak znaczących środków finansowych pozwoli na prawdziwą architektoniczną rewolucję w eSTeDe – informuje Grzegorz Reszko, dyrektor Centrum Kultury Scena To Dziwna. - Poza niezbędnym unowocześnieniem budynku, który od 30 lat nie przechodził gruntownych remontów, pojawi się w nim winda dla niepełnosprawnych, a także klimatyzacja. Co ciekawe w okresie międzywojennym na terenie dzisiejszego eSTeDe odbywały się targi kwiatowe i do tego też chcemy w jakimś sensie nawiązać. Kolejnymi nietuzinkowymi rozwiązaniami będą aranżacja parteru, który zamieni się właściwie w wielkie akwarium, miejsce na uprawy pro-eko oraz stworzona zostanie możliwość całodobowego wejścia na teren centrum – zaznacza G. Reszko. 

Łączna kwota projektu to ponad 5 mln zł, z czego 1,6 mln zagwarantowały władze Powiatu Gnieźnieńskiego. - To ogromny sukces zarówno powiatu gnieźnieńskiego, jak i osób odpowiedzialnych za opracowanie szczegółowych założeń projektowych – mówi Jerzy Berlik, wicestarosta gnieźnieński. – Zarząd Powiatu dąży do wykorzystania wszelkich możliwych źródeł zewnętrznego dofinansowania swoich inwestycji. To kolejna z nich, która dzięki przemyślanej i spójnej wizji doczeka się realizacji. Chciałbym bardzo podziękować władzom samorządowym województwa wielkopolskiego, a także komisji oceniającej wniosek pod względem formalnym oraz merytorycznym za docenienie wartości gnieźnieńskiego projektu – podkreśla J. Berlik. 

- Przystępując do tego projektu mieliśmy jasny cel, aby eSTeDe uzyskało nowe oblicze. Stąd też decyzja Zarządu Powiatu o zabezpieczeniu wkładu własnego z przeznaczeniem na finansowe wsparcie inwestycji. Każde takie działanie z udziałem środków zewnętrznych jest bowiem szczególnie wspierane przez Zarząd Powiatu – mówi Maria Suplicka, członek Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego. – Chcemy stworzyć nowe centrum kultury z możliwościami i niepowtarzalną ofertą dla uczestników od zera do stu lat – dodaje M. Suplicka.
drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki