BIPWtorek, 30.5.2023

Tu Powstała Polska - Tu wygrała Polska - 100 - lecie Powstania Wielkopolskiego

Tu Powstała Polska - Tu wygrała Polska - 100 - lecie Powstania Wielkopolskiego

RuszyÅ‚a IV edycja ogólnopolskiego konkursu dla dzieci z klas V – VII szkóÅ‚ podstawowych. Tegorocznym hasÅ‚em konkursu jest „Tu PowstaÅ‚a Polska – Tu wygraÅ‚a Polska.100 – lecie Powstania Wielkopolskiego”. Organizatorami przedsiÄ™wziÄ™cia sÄ… Starostwo Powiatowe oraz Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie. Patronat nad konkursem objÄ…Å‚ Wielkopolski Kurator OÅ›wiaty.

Powstanie Wielkopolskie w 100 sekund

Zadaniem w konkursie jest przygotowanie i nagranie 100 sekundowego spotu dotyczÄ…cego Powstania Wielkopolskiego. Prace mogÄ… nadsyÅ‚ać 7 – osobowe grupy wraz z opiekunem. Termin zgÅ‚oszeÅ„ upÅ‚ywa 27 kwietnia br. Wszystkie nadesÅ‚ane produkcje ocenione zostanÄ… przez komisjÄ™ konkursowÄ…, by w nastÄ™pnym etapie poddać siÄ™ gÅ‚osowaniu internautów.

Autorzy piÄ™ciu spotów, którzy zdobÄ™dÄ… najwiÄ™kszÄ… ilość gÅ‚osów otrzymajÄ…w nagrodÄ™ zaproszenia na 3-dniowÄ… wycieczkÄ™ do Gniezna we wrzeÅ›niu 2018 roku. W programie wycieczki znajdzie siÄ™ m.in. zwiedzanie 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu, wieczór integracyjny połączony z warsztatami historyczno–patriotycznymi, wizyta w Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu, czy też udziaÅ‚ w warsztatach wykorzystujÄ…cych animacjÄ™ komputerowÄ…, które to warzyszyć bÄ™dÄ… wystawie pn. "Herosi wolnoÅ›ci" wykonanej z klocków Lego.

Cel konkursu

GÅ‚ównym celem konkursu jest popularyzacja wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim z podkreÅ›leniem jego lokalnego kontekstu promocja Gniezna i Powiatu GnieźnieÅ„skiego wÅ›ród najmÅ‚odszych, poprzez aktywne zaangażowanie dzieci i nauczycieli do poszukiwania dodatkowej wiedzy na temat źródeÅ‚ wÅ‚asnej tożsamoÅ›ci narodowej.

O historii konkursu

Tegoroczny konkurs jest organizowany po raz czwarty. Jego pierwsza edycja odbyÅ‚a siÄ™ w roku 2015. Zadaniem w konkursie byÅ‚o nagranie krótkiego filmu promocyjnego o Gnieźnie lub powiecie gnieźnieÅ„skim z uwzglÄ™dnieniem elementów historycznych, jak i obcojÄ™zycznych (wykorzystanie jÄ™zyka angielskiego). WspóÅ‚organizatorami I edycji konkursu byli Miasto Gniezno oraz JÄ™zykowa SzkoÅ‚a Podstawowa Prymus w Gnieźnie.
 
Druga edycja konkursu odbyÅ‚a siÄ™ w roku 2016 i byÅ‚a częściÄ… skÅ‚adowÄ… dużego projektu, dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu Chrzest 966 pn. Ogólnopolska kampania edukacyjna dla dzieci i mÅ‚odzieży, realizowanego przez Centrum Kultury „Scena To dziwna” oraz Starostwo Powiatowe w Gnieźnie. Na bazie przygotowanych scenariuszy lekcji i kart do pracy, w ramach ww. projektu, uczniowie szkóÅ‚ podstawowych, przygotowali relacjÄ™ z przeprowadzonych lekcji kreatorskich. Trzecia edycja zmagaÅ„ zwiÄ…zana byÅ‚a z rocznicÄ… 600 – lecia Prymasostwa w Polsce. Celem edycji pn. Tu PowstaÅ‚a Polska – 6 wieków Prymasa. Gniezno 1417-2017 byÅ‚a popularyzacja wiedzy na temat historii i znaczenia instytucji Prymasa Polski, w szczególnoÅ›ci zaÅ› zwrócenie uwagi na postać oraz dorobek Ignacego Krasickiego, Arcybiskupa GnieźnieÅ„skiego, Prymasa Polski w latach 1795–1801. Zadaniem grupy uczniów, wraz z opiekunem byÅ‚o przygotowanie teatru lalek na podstawie trzech wybranych bajek Ignacego Krasickiego. NagrodÄ… dla zwyciÄ™zców byÅ‚ tradycyjnie przyjazd na trzy dni do Gniezna. W dotychczasowych trzech edycjach konkursu do finaÅ‚u zakwalifikowaÅ‚o siÄ™ 121 uczniów z opiekunami. Laureaci konkursu przyjechali do Pierwszej Stolicy wÅ‚aÅ›ciwie z terenu caÅ‚ego kraju.

Gdzie można znaleźć więcej informacji o konkursie?

Regulamin konkursu znajduje siÄ™ na stronie www.kulturapiastowdladzieci.pl w zakÅ‚adce KONKURS. W celu promocji konkursu opracowana zostaÅ‚a specjalna ulotka w nakÅ‚adzie 30 tys. egzemplarzy, którÄ… przekazano do wszystkich kuratoriów oÅ›w iaty oraz ich zamiejscowych delegatur, oÅ›rodków doskonalenia nauczycieli.

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki