BIPPiątek, 09.6.2023

Poznali historie Powstańców Wielkopolskich

Poznali historie Powstańców Wielkopolskich

W ramach nagrody w konkursie zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - pod honorowym patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty - do Gniezna w terminie 12-15 września br., przyjechała grupa 33 dzieci. W konkursie mogli wziąć udział uczniowie klas V – VII szkół podstawowych, a także zespoły młodzieżowe skupione w kołach teatralnych, domach kultury oraz w lokalnych stowarzyszeniach.

Jak przyznali sami uczestnicy, choć zadanie konkursowe było dość trudne i czasochłonne, polegało bowiem na przygotowaniu 100-sekundowego spotu promocyjnego dotyczącego Powstania Wielkopolskiego, nagroda przerosła ich oczekiwania. Tegoroczny program pobytu został tradycyjnie dostosowany do tematyki konkursu. Dzieci uczestniczyły zatem w żywej lekcji historii przeprowadzonej przez GRH Garnizon Gniezno na terenie wiaty edukacyjnej „Gajówka”, odwiedziły 33. Bazę Lotnictwa Transportowego w Powidzu oraz odkrywały historię powstańczego Gniezna i początków państwa polskiego. Duże zainteresowanie wzbudziła również wizyta w Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu. W programie wycieczki znalazły się ponadto warsztaty LEGO, zorganizowane w ramach projektu „Herosi Wolności”.

Uczestnicy konkursu spotkali się również z Beatą Tarczyńską, starostą gnieźnieńskim, od której otrzymali między innymi pamiątkowy medal, wydany na okoliczność 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Starosta zachęcała także wszystkich do udziału w V edycji konkursu, którego tematem będzie Szlak Piastowski.
 
Przypomnijmy, o przyjazd do Gniezna w roku jubileuszu 100-lecia Powstania Wielkopolskiego walczyły drużyny ze szkół podstawowych w całej Polsce. Do decydującego etapu zakwalifikowało się 21 drużyn. W tym roku, za wkład i zaangażowanie Jury postanowiło wyróżnić jedną z prac. Za ujęcie w spocie kontekstu gnieźnieńskiego, grupa ze Stowarzyszenia Aktywni na Targowej ze Skaryszewa została zwolniona z udziału w głosowaniu, a tym samym swoją pracą zagwarantowała sobie miejsce w finale i udział w wycieczce do Gniezna. Pozostałych finalistów konkursu reprezentowały szkoły podstawowe w Babach (woj. łódzkie, powiat piotrkowski), Ełku (woj. warmińsko - mazurskie, powiat ełcki), Pile (woj. wielkopolskie, powiat pilski), Szczecinka (woj. zachodniopomorskie powiat szczecinecki).

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki