BIPŚroda, 31.5.2023

Piękna Niepodległa

Piękna Niepodległa

100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości władze powiatu gnieźnieńskiego uczciły wieczorem artystycznym przygotowanym przez nauczycieli i uczniów I LO w Gnieźnie. Podczas wydarzenia wręczono również medale oraz odznaczenia osobom zasłużonym dla powiatu, które w swojej działalności społecznej i zawodowej dbają o pielęgnowanie lokalnej historii.

W sobotni wieczór, w wypełnionej po brzegi auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie, spotkali się parlamentarzyści, samorządowcy, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych oraz mieszkańcy Gniezna i powiatu gnieźnieńskiego, aby wspólnie świętować rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. – Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych – powiedziała w swoim wystąpieniu Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński. - Po 123 latach zaborów, niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków, nasz kraj odzyskał suwerenność. Jak często podkreśla pan Andrzej Duda, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, historia odzyskania niepodległości to w równym stopniu codzienny trud rodaków zamieszkałych na terenach byłej Rzeczypospolitej, jak i na emigracji, podejmowany w celu zachowania polskości, rozwijania kultury i budowania polskiej myśli politycznej. Bohaterowie tamtego okresu, mimo szykan, aresztowań, wywózek i represji ze strony zaborców, byli w stanie uchronić i rozwinąć narodową tożsamość, a następnie przekazać ją następnym pokoleniom, żyjącym już w odrodzonej Polsce. Także i my dzisiaj używając słowa Polska, słowa Niepodległość, czy słowa Ojczyzna bardzo często poszukujemy drogi i odpowiedzi na pytane jaki powinien być „Patriotyzm Jutra”. Z pewnością musi rodzić się jako idea odkrywania i upowszechniania wiedzy z zakresu historii Polski oraz aktywnego wspierania inicjatyw angażujących społeczność w działania poświęcone pielęgnowaniu i promowaniu dziedzictwa oraz kultury. Dzisiaj patriotyzm i świadomość narodowa dają nam tożsamość i chronią przed zatraceniem w anonimowym tłumie globalnej wioski – przekonywała starosta Beata Tarczyńska.

Podczas uroczystego wieczoru Godłem Promocyjnym Powiatu Gnieźnieńskiego wyróżniono Zdzisława Okrasińskiego i Tadeusza Musiała, natomiast medalami wybitymi z okazji 100-lecia wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego oraz odzyskania przez Polskę Niepodległości uhonorowano członków oddziału Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Gnieźnie: Bożenę Posłuszną-Brzezińską, Roberta Gawła, Pawła Matkowskiego, Janusza Ambrożego, Grzegorza Mrówczyńskiego, Aleksandra Sekulskiego, Janusza Sekulskiego oraz Prezesa Gnieźnieńskiego Klubu Olimpijczyka Mieczysława Kuklińskiego. Nagrody odebrali również uczniowie szkół powiatu gnieźnieńskiego, wyróżnieni w konkursie „Piękna Niepodległa”, zorganizowanym przez I LO w Gnieźnie.
  
Całość zakończył spektakl pt. „Piękna Niepodległa”, przygotowany i wystawiony przez nauczycieli oraz uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie. W artystycznej prezentacji drogi Polaków do odzyskania Niepodległości wzięło udział ponad 60 aktorów i muzyków.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Rafała Jurke.

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki